“SANAYİDE KADIN ELİ” YASSIADA’DA TANITILDI

“SANAYİDE KADIN ELİ” YASSIADA’DA TANITILDI
REKLAM ALANI
Yayınlama: 21.11.2021
1
A+
A-

TOBB Kütahya Kadın Girişimciler Kurulunu temsilen Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda düzenlenen istişare toplantısına katılan Başkan Sema Güral Sürmeli, katılımcılara; TOBB KGK tarafından hayata geçirilen ve Kütahya’nın pilot il seçildiği “Sanayide Kadın Eli” projesini tanıttı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ile Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda düzenlenen istişare toplantısında bir araya geldi. 19 Kasım Dünya Kadın Girişimcilik Günü’nü kutlayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, kadınların çalışma hayatına katılımlarının artmasının ekonominin en temel meselelerinden birisi olduğuna işaret ederek, “Tek kanatlı bir kuşun uçamayacağı gibi sadece erkek gücüne ve hâkimiyetine dayalı bir üretim modeli de mümkün değildir” dedi.


HİSARCIKLIOĞLU: “BUNDAN BÖYLE KIZLARINIZA DA ŞİRKET YÖNETİMLERİNDE YER AÇIN”
Göreve geldikleri günden bu yana kadın girişimciliğinin önünü açmak için çabaladıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu: “Türkiye için kadın ve erkeğin omuz omuza iş hayatına dâhil olması gerektiğine inanıyoruz. Bugüne kadar hep kız çocuklarınız ile erkek çocuklarınız arasında miras ayrımı yapmayın dedik. Eşitliği savunduk. Bundan böyle de kızlarınıza da şirket yönetimlerinde yer açın diyoruz” ifadesini kullandı.


TOBB KGK 81 İLDE PROJE ÜRETİYOR
2007 yılında kurdukları TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun 81 ilde oda ve borsaların koordinasyonunda projeler gerçekleştirdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu: “Ülkemizde kadın girişimci oranı yüzde 6’dan yüzde 10’a çıktıysa, bunda TOBB KGK’nin çalışmalarının rolü büyüktür. Genç kızlarımıza girişimcilik konusunda ‘cesaretli olun’ diyorum. İş hayatına atılırken girişimcilik fikrini öncelikli olarak düşünsünler” dedi.


“KADIN GİRİŞİMCİ KURULLARIMIZ ADETA BİRER PROJE FABRİKASI”
Kadınların e-ticarete yönlendirilmesi, yeni kadın girişimcilerin yetiştirilmesi, kadın girişimcilerin beceri ve yetkinliklerinin artırılması amacıyla birçok kurumla ulusal çapta projeler yürüttüklerini belirten TOBB Başkanı, “81 ilde bulunan kadın girişimci kurullarımız, bu vizyonla gerek yerelde gerek ulusalda birçok başarılı projeye imza atıyor. Kadın girişimci kurullarımız adeta birer proje fabrikası haline geldi” diye konuştu.


ÖZTÜRK: “ÜLKELERİN KALKINMASI KADIN EMEĞİNİN EKONOMİYE YANSIMASI İLE MÜMKÜN”
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) Başkanı Nurten Öztürk de ülkelerin kalkınmasının kadın emeğinin ekonomiye yansıması ile mümkün olduğunu vurguladı. Kadının işgücüne katılımının ekonomik ve sosyal yaşamın sürdürülebilirliği açısından bir gereklilik olduğunu söyleyen Öztürk, tüm kişi, kurum ve kuruluşları kadın girişimciliğinin önünü açmaya ve kadın istihdamına katkı sağlamaya davet etti.


“BU ÇAĞIN ÖZELLİKLE KADINLARIN YÜKSELİŞ ÇAĞI OLACAĞINA İNANIYORUM”
Türkiye’de ve Dünya’da kadınların iş hayatındaki yeri ve rolünün, olumlu ilerlemelere rağmen, istenilen noktada olmadığına işaret eden Nurten Öztürk şunları ifade etti: “Kadın girişimciliğinin sadece bir cinsiyet meselesi değil; aynı zamanda bir kalkınma, eşitlik ve ekonomik gelişim fırsatı olduğuna inanıyorum. Bu yeniçağ; doğal kaynakların bilinçsiz tüketildiği, iklim değişikliği ve çevre kirliliğinin yarattığı tehditlerin, afetler ve göçlerin, eşitsizliklerin katlanarak arttığı bir dönem olmasın. Bu çağın özellikle kadınların yükseliş çağı olacağına inanıyorum.”


SÜRMELİ: “KÜTAHYA’DA KADININ YERİ OLDU”
Toplantıda söz alan Kütahya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli: “Babam Nafi Güral, dört dönem Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’nın başkanlığını yaptı. Onun döneminde kurmuş olduğu sistem, Kütahya’da kadının yerini gerçekten çok iyi bir şekilde belirledi. Hem yönetim kurulunda hem mecliste hem de arzu ettiği her yerde kendisini ifade etmek istediği her yerde kadının yeri oldu. Dolayısıyla bizim odamız da var. Çalışmalarımıza her anlamda destek de buluyoruz. Şimdiki dönemin başkanı İsmet Özotraç ve çalışma arkadaşları önceliği her daim bize veriyorlar. Tüm projelerimize öncelik tanıyorlar. Sonrasında diğer çalışmalar yapılıyor” diyerek kadın girişimciler olarak gördükleri desteği dile getirdi.


“ÇOK GURUR DUYDUĞUMUZ BİR PROJE”
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu tarafından başlatılan ve Kütahya’nın pilot il seçildiği “Sanayide Kadın Eli” projesine ilişkin de bilgiler veren Başkan Güral Sürmeli: “Sanayide kadının istihdamını nasıl artırabileceğimize dair bir projemiz var. Çok gurur duyduğumuz bu projenin başlangıcı için 3 aydır çalışıyoruz. Pilot il olarak Kütahya’dan başladık ve iki hafta önce büyük bir projeyi başlattık. Muhtarlar nezdinde ilk önce kadınlarımızın tespit edilmesini sağlık. Çarşamba günü bu proje kapsamında muhtarlarımız sayesinde tespit ettiğimiz kadınlarımızla bir toplantı gerçekleştireceğiz. Özellikle Öğretmenler Günü’nü seçtik ki güzel bir günde başlangıç yapalım ve birçok kasının hayatına dokunup onlara bir şeyler öğretelim istedik. Umut ediyorum ki çok hızlı bir şekilde projemizi hayata geçirebilir, diğer iller için de örnek teşkil edebiliriz” diyerek sözlerini tamamladı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram