ŞAİR SÜLEYMAN ÇELEBİ ANILDI

ŞAİR SÜLEYMAN ÇELEBİ ANILDI
REKLAM ALANI
Yayınlama: 21.05.2022
1
A+
A-

Bursa Ulu Cami’nin ilk imam hatibi ve Mevlid-i Şerif olarak bilinen Vesiletü’n-Necat’ın yazarı Süleyman Çelebi, adının ve eserinin gelecek nesillere taşınması amacıyla vefatının 600. yılın Kütahya’da anıldı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen moderatörlüğünü Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal’ın yaptığı, Prof. Dr. Tuncay Bülbül ve Doç. Dr. Ahmet Uslu’nun konuşmacı olarak katıldıkları vefatının 600. yılında Süleyman Çelebi ve Mevlit Programı gerçekleştirildi. DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile TÖMER tarafından ortaklaşa düzenlenen Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) anma ve kutlama yıl dönümleri programına aldığı Süleyman Çelebi için Vefatının 600. yılında Süleyman Çelebi ve Mevlit Programı tertiplendi.

“MEVLİT GELENEĞİ EN AZINDAN 600 YILDIR VAR”

Peygamber sevgisi ve Peygamber’e olan ihtiyaç temalı konuşma yapan programın moderatörü Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal: “Süleyman Çelebi hazretleri peygamberimizi çok iyi anlayan, anlatan bir şiir yazmış. Peygamberimizin hayatını, doğumunu, en iyi vasfiyeyi o anlatmış. Ondan dolayı sadece ülkemizde değil çok geniş coğrafyalarda mevlit geleneği en azından 600 yıldır var ve biz Süleyman Çelebi Hazretleri’nin yazmış olduğu mevlitle Peygamberimiz Aleyhisselam’ı anarız, onu yâd ederiz, salavat getiririz ve özellikle vefatlarda Müslümanlar bir araya geldiğinde çok kabul gören, çok güzel bir adet olmuş” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Herdem Ney Türk Müziği topluluğunun seslendirdiği ilahiler ve sonrasında Hafız Adem Karabey tarafından Mevlit bahrini okundu. Programda Ayasofya-ı Kabir Camii Şerif’i imam hatibi hafız Ferruh Muştuer’in Kuran-ı Kerim tileveti ile sona erdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram