ŞAHBAZ: “DAVAMIZIN PEŞİNDEYİZ”

ŞAHBAZ: “DAVAMIZIN PEŞİNDEYİZ”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.12.2021
6
A+
A-

Simav Tavşanlı arasında açılması planlanan Altın Gümüş Madeni olumlu ÇED Raporuna karşı açıklamalarda bulunan CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz: “Altını yiyemezsiniz, ama suya muhtacız, ekmeğe muhtacız.  Onun için davamızın peşindeyiz ve baromuzla, köylülerimizle Eğrigöz Dağımızı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Maden açıldığında kaybedilecek olanın sadece Eğrigöz Dağı ya da orada bulunan birkaç yüz hektarlık alanın olmadığına vurgu yapan Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz: “Kaybedilecek olan geleceğimizdir, yaşam kaynaklarımızdır. Dağlarımızda açılan madenler, siyanürle işletilen altın madenleri artık yüzlerce oldu ve bu alanlarda biriktirilen ağır metaller, en ufak bir taşkında selde ve depremde havuzların yıkılması parçalanması ile doğaya karışıyor.  Yeraltı ve yerüstü sularımızı, topraklarımızı zehirleyerek binlerce yıl canlı yaşamını engelliyor ve bizleri sakatlıyor” ifadelerine yer verdi.

“KANSER VAKALARINDA CİDDİ ARTIŞLAR VAR”

Gümüş köyündeki Eti Gümüş madeninin Kütahya’yı tehdit ettiğini belirten Zeliha Aksaz Şahbaz: “Kısa bir süre önce, bundan on yıl önce atıkların biriktirildiği padoklar çöktü ve içme sularına yeraltı sularına ağır metaller karıştı. Orada çalışan işçiler ağır metal zehirlenmesi ile meslek hastalıkları hastanesinde tedavi gördüler.  Bugün ilimizde kanser vakalarında ciddi artışlar var.  Tüm ülkemizde kanserden ölümler ve kanser hastalıkları çok arttı. Bundan sonra insanlarımızın sağlıklı bir şekilde yaşaması, ormanlarımızın korunması için, dağlarımızda yaşayan masum canlılarımızı korumak için mücadelemize devam edeceğiz. Vatan sadece savaşta, cephede savunulmaz. Ülkemizi işgal eden altın madenleri, bütün zenginliklerimizi sömüren bize sadece zehir bırakan şirketlere karşı suyumuzu, toprağımızı, hayatımızı, geleceğimizi, vatanımızı korumak için görev başındayız. Yarın bu ülkede hiçbirimizin içecek bir tas temiz suyu olmayacak. Onun için hem hukuki olarak, hem de toplumsal olarak mücadelemize devam edeceğiz. Halkımızla, köylümüzle beraber mücadelemize devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“TÜM HALKIMIZI EĞRİGÖZ DAĞINA SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ” 

Başkan Şahbaz şöyle devam etti: “Yaşamakta olduğumuz pandemi ve ekonomik kriz bize bir şey gösterdi.  Ülkemizde ve dünyada kıtlık var. Su kıtlığı var.  Biz pandemide bir avuç buğdayın, altından daha daha değerli olduğunu öğrendik.  Altını yiyemezsiniz, ama suya muhtacız, ekmeğe muhtacız.  Onun için davamızın peşindeyiz ve baromuzla, köylülerimizle Eğrigöz Dağımızı savunmaya devam edeceğiz. Tüm halkımızı da yaşam kaynaklarımıza, Eğrigöz Dağına sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram