REKTÖR UYSAL İDDİALARI YALANLADI

REKTÖR UYSAL İDDİALARI YALANLADI
REKLAM ALANI
Yayınlama: 17.06.2022
3
A+
A-

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, uluslararası öğrencilerin ihtiyaçlarının üniversite tarafından karşılandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Bu öğrencilerin bir tanesinin bile herhangi bir masrafının DPÜ kaynaklarından karşılanmadığını aktaran Uysal: “Uluslararası öğrencilerimizin tamamı kayıt ücreti, ulaşım, yemek ve barınma masraflarını kendileri karşılıyor” dedi.

Rektör Uysal, uluslararası öğrencilere yönelik açıklamalara yanıt verdi.

“T.C. VATANDAŞI ÖĞRENCİLERDEN DAHA YÜKSEK HARÇ ÖDÜYORLAR”

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde 87 farklı ülkeden 8 bin 560 uluslararası öğrencinin eğitim aldığını kaydeden Rektör Uysal: “Bu öğrencilerimizin bir tanesinin bile herhangi bir masrafı, üniversitemiz kaynaklarından karşılanmıyor ya da uluslararası herhangi bir öğrenciye, üniversitemiz tarafından burs verilmiyor. Uluslararası öğrencilerimizin tamamı kayıt ücreti, ulaşım, yemek ve barınma masraflarını kendileri karşılıyor. Kaldı ki, söz konusu öğrencilerin önemli bir kısmı geldikleri ülkelerde bakan, bürokrat ya da iş insanı gibi ekonomik yönden üst düzey insanların çocukları ve bunların Türkiye’deki kamu kaynaklarından yararlanmaya ihtiyacı bulunmuyor. Uluslararası öğrencilerimizin hiçbiri, üniversitemizin sağladığı kaynaklar sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herhangi bir öğrencimizden daha ayrıcalıklı bir konumda değildir ve olamaz da. Hatta uluslararası öğrenciler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerimizden çok daha yüksek miktarda harç ücreti ödeyerek üniversitemizde öğrenim görüyor” şeklinde konuştu.

“KAYNAK TEŞKİL EDEN KİŞİLER HAKKINDA İDARİ İŞLEM BAŞLATILMIŞTIR”

Uluslararası öğrencilerin Kütahya’da hem farklı alanlarda eğitim aldıklarını hem de Kütahya ve ülke ekonomisine katkıda bulunduklarını kaydede Uysal: “Bu öğrenciler, Kütahya’ya maddi anlamda katkı sunmalarının yanı sıra, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi sayesinde Türkçe öğrenerek gittikleri ülkelerde şehrimizin ve ülkemizin gönüllü birer kültür elçisi oluyorlar. Bizler, uluslararası öğrencilerimiz vasıtasıyla bir taraftan gönül coğrafyamızı genişletiyoruz, diğer taraftan da devlet adamlarımız ve iş insanlarımızın farklı ülkelerde temas kuracağı geleceğin bürokratlarını yetiştiriyoruz. Üniversitemizde okuyan uluslararası öğrencilerle ilgili basında çıkan asılsız haberler üzerine, basın açıklaması yapma gereği duymuş bulunmaktayım. İlgili haberde konu edilen asılsız bilgilere kaynak teşkil eden kişiler hakkında idari işlem başlatılmıştır. Ayrıca öğrencilerimizi günlük siyasetlerine alet etmeye çalışan şahısların konuyu araştırmadan yapmış oldukları açıklamalara itibar edilmemesini kamuoyundan önemle rica ederim” diyerek sözlerini tamamladı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram