PİYASALARA GÜVEN GELMEDİ

PİYASALARA GÜVEN GELMEDİ
REKLAM ALANI
Yayınlama: 23.12.2021
0
A+
A-

Dolardaki büyük düşüş üzerine bir açıklama yapan Saadet Partisi Kütahya İl Başkanı Ahmet Sunar; “döviz fiyatlarının bir miktar geri gelmiş olması olumlu olmasına rağmen, piyasalara henüz güven gelmediği görülmektedir. Piyasa güven istemekte, hükümet ise güven verememektedir” dedi.

Yükselen enflasyon oranları ile fiyat artışlarının yetişilemez boyutlara çıktığını, aynı günde birkaç kez fiyat yenilemesi ile karşı karşıya kalındığını belirten Ahmet Sunar: “Dikkat edilmesi gereken en önemli konu göz önünde bulundurulmalıdır; devlet hazinesi, kurumlar, şirketler ve halk olarak çok ciddi boyutlarda borçlandırılmış durumdayız. Borçlar, devletimizi ve milletimizi hareket edemez düzeyde bırakmakta, yarınlara ümitsizlik ile bakılmasına sebep olmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“ÜRETİMDEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK”

Özellikle son 2 ayda döviz ve faiz sarmalının milleti geçinemez duruma soktuğunu aktaran Ahmet Sunar; “7 TL dolaylarında gezinen Dolar, kısa bir sürede 18 TL dolaylarına kadar çıktı. Son iki günde döviz fiyatlarının bir miktar geri gelmiş olması olumlu olmasına rağmen, piyasalara henüz güven gelmediği görülmektedir. Öncelikle piyasalara güven verilmeli, birkaç saat içerisinde büyük oranlı yükselme ve düşmeler tasarruf sahiplerinin temkinli hareket etmesini sağlamaktadır. Piyasa güven istemekte, hükümet ise güven verememektedir. Buna bağlı olarak üretim girdileri ise %100 ile %500 arasında oldu. Fiyatların henüz geri gelmediğine üretim yapanlar daha yakından şahit olmuşlardır. Tarım ve hayvancılık girdilerinin yüksekliği ise tarımın yapılamaz, hayvancılığın sürdürülemez olduğunu göstermiştir.  Yıllarca uyardık;  bu ‘borçlandırma sistemi’ ile bir yere varamazsınız, üretim modeline geçmek zorundayız diye. Fakat hükümette karşılık bulmadı. Şimdi ise görüyoruz ki; yeni ekonomik kalkınma modelleri arayışları olduğunu ibretle izliyoruz. Oysa üretimden başka çaremizin olmadığını her zaman, her platformda söylemeye devam ettik, edeceğiz” şeklinde konuştu.

“YAYGARA YAPMANIN BİR ANLAMI YOK”

Doların birkaç gün önceki seviyeye düşmesinin olumlu gelişme olduğunu belirten Ahmet Sunar: “Ama bunu ekonomide büyük adım diye yaygara yapmanın bir anlamı yok. Yapılan açıklama bu süreçte söylenenlerle tamamen zıt bir noktada duruyor. Peki, söylenen nedir, siz paranızı bankalara vadeli hesaba yatırın, bu yatan paraya nasıl bir faiz uygulanacağını siz karar verin. İsterseniz döviz artış oranına göre belirleyin, isterseniz normal faiz üzerinden alın. İnançlı insanların faizle alakalı söyledikleri konular geçersiz hale geldi. ‘Yatırımcılar’ ellerindeki dövizler bozdurdular ve bankalardaki vadeli hesaplarına yatırdılar. Bir illüzyonla, bir göz yanılsamasıyla karşı karşıyayız. Merkez Bankasının kur’u düşük mü düşük, buna müdahale edildi mi hayır, arkadaş sana tercih hakkı sunuyorum. Sen naas’la ters düşmek istersen bu senin kendi tercihin. Ey halkım biz aynı söylediğimiz noktada duruyoruz. Tercih sizin. Merkez bankası 5. müdahalesini yapmış olmasına rağmen düşmeyen dövizin bir milyar dolar bozdurulduğunda düşüş gösterdiği görüntüsü veriliyor. Televizyonlarda piyasayı psikolojik olarak rahatlatmak için EPDK Başkanı, Bankalar Birliği Başkanı, banka genel müdürleri konuşturuluyor. Ancak döviz rakamlarına baktığımızda kur sadece bir kaç gün öncesine geriledi. Zor günler ile karşı karşıyayız” açıklamasında bulundu.

“ÜZÜLMEYİN, ÜMİTSİZ OLMAYIN SAADET VAR”

Başkan Sunar şöyle devam etti: “Fakat milletimiz şunu bilmelidir ki; Saadet Partisi bu zor durumun üstesinden gelecek, halkımıza rahat bir nefes almasını sağlayacak tek siyasi teşkilattır. Milletimiz bizi geçmişte gördü, şahit oldu. Milletçe omuz omuza vererek üreteceğiz ve bu zorlu günlerin üstesinden geleceğiz. Üzülmeyin, ümitsiz olmayın Saadet var, gelecek güzel günler milletimizin olacaktır.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram