“PARÇALI ARAZİLER VERİMLİLİĞİ DÜŞÜRÜYOR”

“PARÇALI ARAZİLER VERİMLİLİĞİ DÜŞÜRÜYOR”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 02.07.2022
0
A+
A-

KÜTBO Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’na katıldı. Kütahya’nın sorunlarını aktaran Başkan Gültekin: “İlimizde tarım arazilerimizin çok parçalı olması tarımda verimliliği düşürmekte, dolayısıyla insanlarımızın refahını etkilemektedir. Verim artışını sağlayabilmek için kısa vadede arazi toplulaştırılmasının yapılması gerekmektedir” dedi.

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası, Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla gerçekleştirildi. İş dünyasının temsilcileri sorun ve taleplerini Hükümete aktarıldığı toplantıya, Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin katılım sağladı.

GÜLTEKİN: “ÇİFTÇİ DESTEKLERİNİN ARTMASI ÜRETİMİ ARTTIRACAK”

Başkan Gültekin Kütahya ve üyelerin sorun ve çözüm önerilerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve ilgili Bakanlara aktardı. Kütahya Ticaret Borsası Başkanı Necati Gültekin konuşmasında; “Hububat sektörüne yönelik prim sisteminin sadece TMO’ya ürün veren çiftçinin değil, serbest piyasada tüccarla alışveriş yapan çiftçiyi de kapsaması gerektiği kanaatindeyiz. Çiftçi desteklerinin artması üretimi arttıracak. İlimizde tarım arazilerimizin çok parçalı olması tarımda verimliliği düşürmekte, dolayısıyla insanlarımızın refahını etkilemektedir. Tarımsal üretimde maliyetleri düşürebilmek ve verim artışını sağlayabilmek için kısa vadede arazi toplulaştırılmasının yapılması gerekmektedir. Arazisini kendisi toplulaştıranlara destek verilmesini talep etmekteyiz” diye konuştu.

HİSARCIKLIOĞLU: “BİZ KOŞMAYA, ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE HAZIRIZ” Hisarcıklıoğlu, toplantıda dile getirilen konuların, ülke genelindeki oda ve borsa başkanlarının üyeleriyle istişare ederek belirlendiğini aktararak, şunları kaydetti: “Biz de bunları bakanlıklara göre tasnif ettik ve sizlere de iletiyoruz. Elbette bizler için en önemlisi, bugünkü gibi, devletimizi yanımızda görmek. Bu noktada son olarak şunu da vurgulamak isterim. Mevzuata ilişkin yapılacak reformlarda, eskiden olduğu gibi, kamu-özel sektör diyalog mekanizmalarının kurulması çok faydalı olacaktır. Zira hazırlanan kanun tekliflerinde, özel sektörün görüşünün zamanında alınmaması, sahada pek çok sıkıntıya neden oluyor. Biz koşmaya, çalışmaya, üretmeye hazırız.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram