“MERKEZ BANKASI FAİZİ SABİT TUTMAKTA KARARLI”

“MERKEZ BANKASI FAİZİ SABİT TUTMAKTA KARARLI”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 27.05.2022
2
A+
A-

Kütahya Tasarım Teknokent Genel Müdürü, Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi Üyesi Prof. Dr. Ersan ÖZ, merkez bankasının faiz kararını değerlendirdi. Ocak ayından bu yana faizin sabit tutulduğunu kaydeden Ersan Öz: “Merkez bankası enflasyonist eğilimler ve enflasyonu tetikleyen unsurlar küresel ve ulusal anlamda düşene kadar faizi sabit tutmakta kararlı” dedi.

Merkez bankası faiz kararını açıkladı. Ocak ayından bu yana yapılan 5 toplantıda faiz sabit tutuldu. Prof. Dr. Ersan Öz, kararın açıklanmasının ardından Kütahya Ekspres’e özel açıklamalarda bulundu.

“GIDA FİYATLARININ STABİLİZE OLMASI KISA VADEDE ZOR GÖRÜNÜYOR”

Ersan Öz, faizin sabit tutulmasının beklenen bir karar olduğunu açıkladı. Sabit tutulmasının nedenlerini ise şöyle açıkladı: “Açıkladığı raporla örtüşen şekilde biz açıklamaya kalkarsak; küresel arz şoklarının, gıda fiyatlarının enerji maliyetlerindeki yukarı riskli hareketlerin devam ettiğine vurgu yapıyor. Bunlar ortadan kalktığında orta vadede yüzde 5 hedefine doğru enflasyonun gerileyeceğini söylüyor. Ama şu an veriler itibariyle yapılan açıklamalar sonrası hem altında hem dolarda yukarı doğru yükselmeler mevcut. Altının gramı 970 liradan, dolar da 16.40 liralardan fiyatlanıyor. Enflasyonun artış yönünde açıklanacağını ifade edebiliriz. Bu da yüzde 80’lere doğru bir tırmanışın göstergesi olarak yorumlanabilir. Birkaç ay daha enflasyonun bu yönde olacağını tahmin etmek zor olmaz. Çünkü gıda fiyatlarının stabilize olması kısa vadede zor görünüyor. Bunun için ulusal ve uluslararası piyasada anlayış gerekiyor, ancak ben bunun birkaç ayda olmasını zor görüyorum” şeklinde konuştu.

“YATIRIMCILARIN DİKKAT ETMESİ GEREKİYOR”

Yüzde 5 enflasyon hedefinden vazgeçmemek gerektiğini kaydeden Ersan Öz: “Uluslararası riskler söz konusu olunca, rezervler de biraz zayıf olunca zorlandığını görebiliyoruz. Ancak merkez bankasının kararlığından bir şey kaybetmediğini görebiliyoruz. Merkez Bankası, küresel gıda enerji ve diğer jeopolitik risklerin gerek Rusya-Ukrayna savaşı gerek diğer riskler ortadan kalktığında enflasyonun düşeceğine inanıyor. Bizler de inanmak istiyoruz. Altın ve dolarda yukarı doğru tırmanma görüyoruz. Bu altının gramında bin lirayı, dolarda 17 lirayı test eder mi? Daha önce test etti, bunu biliyoruz. Bu açıdan yatırımcıların dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle ithal girdileri yüksek olanlar ne olur ne olmaz diye girdi maliyetleri açısından da artık tedarik zincirinde mal alım satımlarında zaten marjlı hareket ediyorlar. Temmuz ayında maaş artışlarının da enflasyona yukarı doğru etki edeceğini ifade etmek gerekiyor” diye konuştu.

“SERVETLERİNE SERVET KATMAK İSTEYENLER HÜSRANA UĞRAYACAKLAR”

Ersan Öz açıklamalarını şu sözlerle tamamladı: “Yaş çay alım fiyatı 7 lira açıklandıktan sonra piyasada kötü niyetli çay fiyatlarında artışa gidilmesi, konut fiyatlarıyla finansman fiyatlarının cazip oranlar getirildikten sonra konut fiyatlarının artması maalesef piyasa samimiyeti açısından kötü testler oluşturuyor. Piyasanın biraz daha samimi olması gerekiyor. Servetlerine eski kar marjlarıyla servet katmak isteyenler hüsrana uğrayacaklarını unutmasınlar. Piyasa samimi olursa tüm ülke, tüm dünya kazançlı çıkacak.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram