“MEMUR VE EMEKLİNİN ÜCRETLERİNE DEĞERLEME ORANI KADAR ARTIŞ YAPILMALI”

“MEMUR VE EMEKLİNİN ÜCRETLERİNE DEĞERLEME ORANI KADAR ARTIŞ YAPILMALI”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 06.12.2022
1
A+
A-

BASK Kütahya İl Temsilcisi Cihangir Er, Kasım ayı enflasyon oranına ilişkin yaptığı basın açıklamasında, memurun ve emeklinin TÜİK enflasyonun dahi altında ezildiğini, memur ve emeklilere de Ocak ayında en az 2023 yılı için öngörülen yeniden değerleme oranında zam yapılması gerektiğini belirtti.

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Kasım ayında enflasyon yüzde 2,88 arttı. Bağımsız araştırma grubu olan ENAGRUP (Enflasyon Araştırma Grubu)’a göre bu oran yüzde 4,24 olarak açıklandı. Yine TÜİK’ e göre 12 aylık enflasyon yüzde 84,39 iken ENAG’ a göre yüzde 170,70 olarak açıklandı. BASK Kütahya İl Temsilcisi Cihangir Er, açıklanan enflasyona ilişkin basın açıklamasında bulundu.

“ŞİMDİDEN ALACAKLI HALE GELDİLER”

Kamu çalışanları ve emeklilerin şimdiden yüzde 7,04 alacaklı hale geldiğini söyleyen Başkan Er: “Aralık enflasyonu da memur ve emeklilerin cebinden çıkmaya devam edecek. Açıklanan bu oran vatandaşın bizzat yaşadığı ve çaresiz kaldığı gerçek enflasyonu da yansıtmaktan uzak. Resmi hesaplamaların TÜİK’in verilerine göre yapılıyor olmasının ve TÜİK’in hesaplamalarının sahada gerçeklerle uyuşmamasının bedelini ne yazık ki aylığından başka geliri olmayan memur ve emekliler ile dar gelirli vatandaşlar ödemekte. 6. dönem toplu sözleşme yürürlüğe girdiği ilk aydan itibaren hükmünü yitirmiştir. İkinci altı ay için alınan artış sadece yüzde 7 iken, alınan artışın hepsi sadece ilk üç ayda erimiş, kalan diğer aylarda da memur cebinden yemiştir. Toplu sözleşmede alınan artışların hiçbir anlamı ve hükmü kalmamıştır. 2022 ve 2023 yılında alınan tüm artışların bu oranların altında kalacağı çok nettir. Zaman kaybedilmeden toplu sözleşme oluşan bu durum karşısında yenilenmelidir” ifadelerini kullandı.

BÖYLE GİDERSE MEMUR MAAŞI İLE ASGARİ ÜCRET EŞİTLENECEK

TÜİK rakamlarına göre alınan artışların alım gücünü iyice düşürdüğünü vurgulayan Cihangir Er: “Asgari ücrete verilen artışlar her daim memur ve emeklilerine verilen artışların üzerinde kalmıştır. Emeklilerin büyük bir kısmı asgari ücretin dahi altında ücret almaktadır. Asgari ücrete verilen artışlar tabii ki yeterli değildir ancak yıllar içerisinde memur ve emekli maaşlarının asgari ücrete oranı dikkate alındığında böyle giderse birkaç sene içerisinde memur maaşları da asgari ücretle eşitlenecektir. Asgari ücret verilecek en alt seviyedir, tabii ki bu rakam da insan onuruna yaraşır bir ücret olmalıdır. Ancak kamu çalışanlarının ücretlerinin asgari ücret seviyesine gelmemesi için gerekli tedbirler alınmalıdır. Yıllar boyunca enflasyon altında alınan artışlar artık kamu çalışanları ve emeklilerinin alım gücünü düşürmüş, kirasını ve faturalarını ödeyememe noktasına getirmiştir. Ocak ayında verilecek olan enflasyon farkı alım gücünü yükseltmeyecektir. 2023 yılı için yeniden değerleme oranı olan %123 oranında kamu çalışanları ve emeklilerine artış verilmelidir” diyerek sözlerini tamamladı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram