KÜTAHYA FAYININ DERİNDEKİ İZİ TAKİP EDİLİYOR

KÜTAHYA FAYININ DERİNDEKİ İZİ TAKİP EDİLİYOR
REKLAM ALANI
Yayınlama: 10.01.2022
1
A+
A-

Kütahya ilindeki diri fayların belirlemesinin amaçlandığı çalışmalarda gelinen son noktayı anlatan DPÜ Jeoloji Mühendisliği akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Özburan: “Şu aşamada Kütahya fayının derindeki izinin takibi hedefleniyor. Bu süreci Mart ayı içerisinde tamamlamayı planlanıyoruz” dedi.

DPÜ’de Kütahya’nın diri faylarının belirlenmesi çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Özburan yürütücülüğünde 6 Eylül 2021 tarihinde başlatılan ön çalışmalar kısa zamanda sonuç vererek çalışmanın ilk aşaması olan saha gözlemlerinin büyük bölümü tamamlandı.

9 KİŞİLİK AKADEMİSYEN GRUBU ÇALIŞIYOR

Tam adı ‘Kütahya İli Diri Faylarının Paleosismolojik ve Kinematik Özelliklerinin Tespitine Yönelik Yaklaşım Belirlemesi’ olan çalışmalarda gelinen son durum hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Özburan: “Şu aşamada Kütahya fayının derindeki izinin takibi hedefleniyor. Bu süreci Mart ayı içerisinde tamamlamayı planlanıyoruz. Gelinen bu noktada, proje ekibi olarak Kütahya Valisi Ali Çelik’i ziyaretimizde kendisine çalışmamızın ayrıntılarını aktardık. Bu görüşmenin ardından Valiliğimiz ve Kütahya AFAD İl Müdürlüğünün çalışmamıza destekleri de başlamış oldu. Şu anda 9 kişiden oluşan deneyimli bir akademisyen grubu ile ön çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerine yer verdi.

FAYIN GEÇMİŞTE ÜRETTİĞİ DEPREMLER ARAŞTIRILACAK

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin öncülüğünde yürütülen projede DPÜ’den öğretim üyelerinin dışında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ile Hacettepe ve Eskişehir Teknik üniversitelerinden akademisyenlerin de görev aldığının altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Özburan: “Çalışmalara ilişkin gerekli araç gereçler, Eskişehir Teknik Üniversitesinden (ESTÜ) Kütahya Valiliğinin olanaklarıyla getirildi. Çok kısa süre içerisinde yeraltının bir bakıma röntgenini çekerek, bazı noktalardan yapılacak ölçümlerle fayın nereden geçtiği ve ne kadar derinde olduğunu anlamaya çalışacağız. Çalışmalarımız bunlarla sınırlı kalmıyor. Fayın geçmişte deprem üretip üretmediği, ürettiyse hangi tarihlerde ve hangi büyüklüklerde ürettiğini de belirlemeye çalışacağız. Bu amaçla ileriye yönelik olarak farklı bir çalışma da planlanıyoruz. Projemizin büyüklüğüne bakıldığında şu anda yürütülen çalışmaları, bir ön çalışma olarak da değerlendirebiliriz. Ön çalışmalar tamamlandığında ikinci aşama çalışmaların başlatılması için yine üniversitemiz öncülüğünde olmak üzere TÜBİTAK, Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi ve AFAD’ın da desteklerini talep edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“ÖNLEYİCİ ÇALIŞMALARA YOL GÖSTERİCİ OLACAK”

Bu araştırma projeleri sayesinde Kütahya fayı hakkında daha kapsamlı bilgilerin elde edileceğini belirten Özburan: “Kütahya merkezli olası bir depreme karşı afet öncesi yapılacak önleyici çalışmalara yol gösterici olacaktır. Gelişmeler oldukça Kütahya’mız için hassas olan bu konu hakkında kamuoyu bilgilendirilmeye devam edilecektir. Kütahya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyor afetsiz günler diliyoruz” diyerek sözlerini tamamladım.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram