KESTANE FİYATLARI İHRACAT NEDENİYLE YÜKSEK

KESTANE FİYATLARI İHRACAT NEDENİYLE YÜKSEK
REKLAM ALANI
Yayınlama: 16.12.2021
0
A+
A-

Türkiye’de ürettiği yılda 2 bin ton dolayındaki kestane ile önemli bir merkez olan Simav, birçok ilden gelen ihracatçı firmaların da ilgi merkezi oldu. İlçede kestaneyi mamul ürün haline getirecek bir tesis olmadığı için şehirde sadece çerez yiyecek olarak vatandaşların değerlendirdiği marka haline gelen Simav Kestanesinin kilosu 15 TL’den 50 TL’ye kadar alıcı buluyor.

Edinilen bilgilere göre Türkiye’nin kestane ihracatı 2021 yılının Ocak – Kasım döneminde miktar bazında yüzde 31’lik artışla 5 bin 164 tondan, 6 bin 781 tona çıkarken, kestaneden elde edilen döviz miktarı yüzde 79’luk artışla 13,2 milyon dolardan 23,7 milyon dolara yükseldi. Böylece Türk kestanesi 2021 yılında döviz bazında yüzde 36 daha katma değerli ihraç edildi. Türk kestanesi ton başına 930 dolar daha yükseğe alıcı buldu.

EN BÜYÜK ETKEN TOPTAN KESTANE ALICILARI

Simavlı gazeteci Mustafa Arıgümüş’ten aldığımız bilgiler doğrultusunda; kestane ile ilgili olarak Kütahya Ekspres’e konuşan ve kestane üreticisinden satın aldığı kestaneleri üretici pazarındaki tezgâhlarına taşıyan Hasan Cengiz, kestanenin sonbahar-kış mevsimlerinin en önemli ev ve sokak lezzetleri arasında yer alması yanında şekerleme, pastacılık ve unlu mamul sektörlerinde de yoğun olarak kullanıldığına dikkat çekti. Simav’da en azından ‘Kestane Şekeri’ olarak ilçeyi tanıtıcı bir ürünün olmamasına üzüldüğünü de ifade eden Cengiz, ihracatçı firmalara bağlı toptan kestane alıcılarının Simav’da perakende kestane fiyatlarının yükselmesine en büyük etken olarak gösterdi.

İHRACATÇILAR HEDEFE YAKLAŞTI

Ekim-Kasım dönemini sezon başı olarak adlandıran ihracatçı firmaların yıllık 50 milyon dolar ihracat hedefi olduğunu ve bu rakama yaklaştıklarını öğrendiğini belirten Cengiz: “Ülkemiz genelinde son aylarda yaşanan ekonomik sıkıntılar ve ürünlerin satışındaki sürekli fiyat artışları da üreticinin kestane fiyatlarını sürekli artırmasına neden oluyor. Kısacası belirli bir kalite ve büyüklükte sattığımız kestaneyi bizler bile sattığımız fiyattan yenisini satın alarak tekrar tezgâhlarımıza koyamıyoruz” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.