“KENDİ ENERJİMİZİ KENDİMİZ ÜRETMEK İSTİYORUZ”

“KENDİ ENERJİMİZİ KENDİMİZ ÜRETMEK İSTİYORUZ”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 28.01.2022
5
A+
A-

Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, ülke genelinde yaşanan enerji krizine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin alternatif enerjiler konusunda çalışmak zorunda olduğuna vurgu yapan Harika Güral “Biz Güral Grup olarak atıl enerjiyi içeriye alma konusunda çok uzun zamandır değişik çalışmalar yapıyoruz. Kendi enerjimizi kendimiz elde etmek istiyoruz” dedi.

Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, son günlerde ülke geneline yaşanan enerji krizini değerlendirdi. İş Dünyası programına açıklamalarda bulunan Harika Güral, alternatif enerji üretmenin zorunluluğuna değindi. Güral Grup olarak enerji yatırımlarından ve AR-GE çalışmalarından bahsetti.

“ŞAMPİYONLUK İÇİN ÜRETİM ŞART”

3 günlük enerji kısıntısının beklemedikleri bir olay olduğunu belirten Harika Güral: “Güral Porselen olarak geçen sene ve bir önceki senenin ihracat şampiyonuyuz. Bu şampiyonluğumuzu devam ettirmek için verdiğimiz sözleri yerine getirmemiz gerekiyor. Bunun için de bizim sürekli üretim yapmamız gerekiyor. Verdiğimiz sözler var, müşterilerimizin beklentisi var. Fakat OSB’deki firmalar şalteri indirirken OSB dışındaki firmalar ise üretimlerini yüzde 100’den yüzde 60 civarına çekecekler. Bu bizim sektörümüzde fırınlarımızın kapanması demek. Sektörümüzde fırınların kapanması için belli bir süre gerekir. Bugün kapattığınız bir fırını 3 gün sonra açamazsınız. Bunun kapanması için bir ay gibi bir zaman gerekir. Yenide açıldığında da tam olarak yanması yine bir aya tekabül eder. Yani 2 aylık bir kayıp söz konusu. Bu da milyonlarca liraya tekabül ediyor” ifadelerine yer verdi.

“UMARIM İHTİYACIMIZ OLAN ARA MALZEMEYİ KENDİMİZ ÜRETİR HALE GELİRİZ”

Güral, ülkelerin Çin’den Türkiye’ye kayma sebeplerinden birisinin Çin’de üretim yapan firmalara verilen enerjinin azalması olduğunu söyledi. Dünyada meydana gelen krizlerin seramik sektörünü ciddi manada etkilediğine dikkat çeken Harika Güral: “Çin’den ya da Ukrayna’dan gelen ham madde krizi de şu an büyük bir soruna yol açacak. Özellikle Çin’den gelen ürünlerin fiyatlarının artmasıyla Türkiye’deki bazı konular zora girecektir. Umarım Türkiye yatırımlarını buna göre şekillendirir ve ihtiyacımız olan ara malzemeyi kendimiz üretir hale geliriz” şeklinde konuştu.

“29 EKİM SERAMİK FABRİKASI YEŞİL BİNA OLACAK”

Türkiye’nin alternatif enerjiler konusunda çalışmak zorunda olduğunun altını çizen Harika Güral: “Biz Güral Grup olarak atıl enerjiyi içeriye alma konusunda çok uzun zamandır değişik çalışmalar yapıyoruz. Mesela fırınlarda elde edilen baca gazını yeniden üretimin içerisine vererek hem maliyetlerimizi düşürüyoruz hem de ısıtmak için alternatif yöntemler oluşturuyoruz. Sulama sistemleri bizim için son derece önemli. Sulamayı gerçekleştirdikten sonra atık su olması gereken pis suyu kanallara vermek yerine yeniden fabrika içinde değerlendiriyoruz. Yeni yapacağımız 29 Ekim Seramik Fabrikası yeşil binalardan olacak. Kendi enerjimizi kendimiz elde etmek istiyoruz. Bu elde ettiğimiz enerjinin bir kısmını üretimde kullanmak istiyoruz. Güneş enerjisinin Türkiye’de daha aktif olmasıyla alternatif enerji konusunda elimiz güçlenecektir” diye konuştu.

İHRACATIN YÜZDE 40’INI GÜRAL PORSELEN YAPTI

Güral, Türkiye’deki en büyük sorunlardan birinin üretilen ürünlerin katma değerinin Avrupa’ya göre çok düşük olması olduğunu söyledi. Güral Porselen olarak 2021 yılında yapılan ihracatın yüzde 40’ını gerçekleştirdiklerini aktaran Güral: “Burada bizim için önemli olan şey katma değeri yüksek olan ürünlerle piyasaya çıkmaktı. Bu bizi piyasada başka bir yere getirdi. Bizim sektörümüzde ihracatta birim başı düşen Euro ya da Dolar çok düşük. Bizim ülke olarak yapmamız gereken en önemli şey AR-GE’ye yatırım yapmak” diyerek sözlerine son verdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram