HEDEF 5 YIL İÇİNDE 2000 KİŞİYE İSTİHDAM

HEDEF 5 YIL İÇİNDE 2000 KİŞİYE İSTİHDAM
REKLAM ALANI
Yayınlama: 14.01.2022
0
A+
A-

Emet Hisarcık orta ölçekli karma sanayi sitesi yapı kooperatifi genel kurulu yapıldı.

Emet Çelik Kardeşler Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirilen genel kurula; Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Hisarcık kaymakamı Didem Dinç Özay, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, her iki ilçenin oda başkanları, bazı STK başkanları yine her iki ilçenin bazı siyasi parti ilçe başkanları katıldı. Kongrede üyelerce Abdülaziz Çıbuk başkanlığa, Ali Er başkan yardımcılığına seçilirken, kooperatifin hedefinin önümüzdeki 5 yıl içinde 2000 istihdam yaratacak sanayi kooperatif hedefine ulaşmak olduğu belirtildi.

DOĞAN: “YATIRIMCILAR İÇİN CAZİP VE GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİR HAL ALDI”

Kongrede konuşan Emet belediye başkanı Hüseyin Doğan, bugüne kadar 2 ilçenin ortak hareket etmek adına birçok çabası olduğunu ve bu konuda çeşitli toplantılar yapıldığını belirterek: “Ancak harekete geçmek bugünlere nasipmiş. Bu yola öncelikle iki ilçe ortasına Bor Organize Sanayi hedefi ile çıktık. Ancak organize sanayi kurma kriterleri ve kanuni prosedürler karşısında bu konunun negatif ilerlediğini gördük. Orta ölçekli sanayi kurma hedefine yönelince hızlı bir şekilde ilerleme kaydettik. Orta ölçekli sanayi kurulumu hem bölgemiz şirketleri hem de ilçe dışından gelecek yatırımcılarımız için daha cazip ve gerçekleştirilebilir hal aldı. Hisarcık belediye başkanımız ile birlikte öncelikle sanayi alanı tahsisi konusunu, tespit edilen alanda kamulaştırma çalışmaları yaptık. Kamulaştırma çalışmalarında DSİ mühendislerimizden Metin Erkul başta olmak üzere kadirşinas arazi sahiplerimizle bizleri bir araya getirerek kamulaştırmaya destek verdiler” açıklamasında bulundu.

“BÖLGEMİZİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Sanayi bölgesine yatırım yapmak isteyenler ile İzmir ve İstanbul’da görüşmeler yaptıklarını kaydeden Başkan Doğan: “Abdülaziz Çıbuk başkanımız ve Ali Er başkanımız aktif görevler alarak sanayileşme adına önemli işlere imza atıp, yol açıyorlar.  İlçelerimizde vakıflarımız aracılığı çok sayıda vatandaşlarımız yardım almaktadır. Bunları önlemek, ekonomik dinamikler yaratmak ve ekonomik ve sanayi anlamında gelişerek bölgemizi büyütmek hedefleri için mücadele ediyoruz. Bölgemizin kaderini birlikte değiştirerek, yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelmek ve yöre halklarımız için istihdam yaratmak adına daima yanlarında olacak destek vereceğiz “şeklinde konuştu.

ÇALIŞKAN: “EMET VE HİSARCIK BOR ORTAK KADERE SAHİP İLÇELERDİR”

Hisarcık Belediye başkanı Fatih Çalışkan,  kurulan kooperatif ile siyasi kaygılardan uzak, bölgesel kalkınma adına bir araya gelindiğini söyleyerek: “Bugün burada her iki ilçemizin kaymakamları, belediye başkanları, STK başkanları, iktidarı, muhalefeti, parti başkanları bir araya geliyorsak hedefimiz, bölgemizin kalkınması adına güç birliği yapmak içindir. Emet ve Hisarcık bor madenleri vasıtasıyla ortak kadere sahip ilçelerdir. Etle tırnak gibi ayrılamaz. O sebeple geçmişte yaşanmış kavgalardan bir şey kazanmadığımız ortadadır. Ama bir araya gelince neler yapabileceğimizi bu kooperatifimiz gösterecektir. Siyaset seçim zamanı gelir yapılır geçer. Ondan sonra bölge halklarımız için bir araya gelerek, bölgemizin kalkınması, bölge halklarımızın huzur ve ekonomik refahına katkı sağlamak görevimizdir” açıklamasında bulundu.

ÖZAY: “İKİ İLÇENİN DE EN BÜYÜK SORUNU İŞSİZLİK”

Hisarcık Kaymakamı Didem Dinç Özay, Hisarcık ilçesinde yeni göreve başladığını ve görev süresinde tespit ettiklerinin sorunun 2 ilçenin en büyük probleminin işsizlik ve buna bağlı göç olduğunu söyledi. Özay: “Kooperatif genel kurulu her şeyden önce iki ilçemiz için hayırlı olsun. Kısa bir süre önce başladığımız görevde gördük ki iki ilçenin ortak en büyük problemi istihdam alanında kendini göstermektedir. Kurulan kooperatifin sanayi alanında öncülük etmesi bölge halkının istihdamına ve yörelerin gelişimine katkı sağlayacaktır. Öncülük eden, destek veren herkese bölgemiz adına teşekkür ediyoruz. Bizler de imkânlarımız ölçüsünde destek vermeye her zaman hazırız” diye konuştu.

ÇİÇEK: “KAYMAKAMLIK OLARAK HER ZAMAN DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”

Kooperatifler başta olmak üzere dernek vb. oluşumlarda kuruluş kadar devamlılığının çok daha önemli olduğunu vurgulayan Emet Kaymakamı Hasan Çiçek ise: “Emet ve Hisarcık ilçelerimizin belediyelerin önderliğinde gerçekleştirdikleri sanayi atılımı önemsiyor destekliyoruz. İktisada inanan bir insan olarak bölgelerin gelişiminde üretimin, katma değer yaratmanın bunu istihdama dönüştürmenin önemi bilinen bir gerçektir. Bizler de iki ilçemizin birlikteliğinde sanayileşme ve bölgesel kalkınma adına kanunlar dâhilinde kaymakamlık olarak her zaman destek vermeye hazırız. Vakıflar vasıtasıyla bölge halklarımıza yapılan yardımlar ilçelerimizin ekonomik durumları hakkında bilgi vermektedir. Bunu değiştirmek ve bölgemizi hakları ile birlikte kalkındırmak adına yapılan çalışmaları önemsediğimizi belirterek emeği geçenlere teşekkür ediyoruz “şeklinde konuştu.

FİRMALARLA GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Genel kurulda şu an sanayi alanında zemin etüt çalışmaları, imar ve alt yapı çalışmalarının devam ettiğini belirten kooperatif başkan yardımcısı Ali Er, firmalarla görüşmelerin de devam ettiğini söyledi. Er: “Allah nasip ederse 2022 yılı on birinci aylarında firmamızın biri 200 işçiyle, biri 150 işçiyle üretime başlayacak. Sanayi alanını genişletme, alt yapı sorunlarını çözülmesi yanında teknik işlemlerde hızlı bir şekilde ilerliyor. Hedefimiz bizlere başvuran firmalar arasında gerekli değerlendirmeleri yaparak ilk etapta 850-100 kişilik istihdam sağlamaktır” dedi.

BURSA’DAN DA TALEPLER VAR

İki belediyenin destekleri olmasa kooperatif çalışmalarını bu alana getirmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Kooperatif başkanı Abdülaziz Çıbuk, hedeflerinin 5 yılda 2000 kişinin çalıştığı sanayi alanına ulaşmak olduğunu belirtti. Başkan Çıbuk: “İki ortak birbirlerine hainlik etmezse üçüncüsü Allah’tır. Bu yola çıkarken belediyelerimizin güçleri yanımızda olmazsa ilerlememiz mümkün değildi. Bize müracaat eden firmaların bazıları ile ön anlaşmalar gerçekleştirdik. Bu konuda İzmir, İstanbul ziyaretleri yaptık. Bursa’dan da talepler var. Bu talepleri en ince ayrıntısına kadar değerlendirerek sanayi alanımızda üretiminde devamlı sağlayabilecek ve daha fazla işçi çalıştırabilecek firmalar öncelik vereceğiz “ifadelerini kullandı. Genel kurula katılan iki ilçe parti başkanları ve oda başkanları da söz alarak kongrenin hayırlı olmasını ve sanayinin ve bölgelerin gelişimi için her türlü desteğe hazır olduklarını ifade ettiler.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram