HÂKİM KORONA OLUNCA KEŞİF DURUŞMASI ERTELENDİ

HÂKİM KORONA OLUNCA KEŞİF DURUŞMASI ERTELENDİ
REKLAM ALANI
Yayınlama: 11.02.2022
1
A+
A-

Kütahya Simav ve Tavşanlı ilçeleri arasında Örencik-Avcılar köylerinde açılmak istenen altın madeni işletmesi için açılan ÇED iptal davası 10 Şubat 2022’de yerinde yapılacak keşif duruşması, heyette yer alan bir hâkimin Covid olması nedeniyle ertelendi.

Kütahya Eğrigöz Dağı eteklerinde kurulmak istenen altın madeni için bölgede yaşayan köy sakinleri ve CHP’nin tüm itirazlarına rağmen olumlu ÇED raporu verilmişti. Bunun üzerine açılan ÇED iptal davasında 10 Şubat 2022 tarihinde yapılacak olan keşif duruşması korona virüsü nedeniyle ertelendi. Sürecin başından itibaren müdahil olan CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

KÖYLÜLER İPTAL DAVASI AÇTI

Başkan Şahbaz, altın madeni projesinin Simav Tavşanlı ilçeleri arasındaki Örencik, Avcılar, Gılmanlar, Dağardı köyleri arazisinde Eğrigöz Dağı eteklerini kapsadığını söyledi. Köylülerin daha önce ÇED toplantısını yaptırmayarak ciddi bir direniş ortaya koyduklarını belirten Başkan Şahbaz: “Fakat pandemi koşullarında internet üzerinden yapılan itirazlar dikkate alınmadan 8 Kasım tarihinde ÇED raporu olumlu kabul edildi. Bu bölgede yaşayan köylüler Kütahya İdare Mahkemesine ÇED raporu iptal davası açtılar. Bunun için de 10 Şubat 2022 tarihine yani yarına keşif duruşması tarihi verilmişti” ifadelerine yer verdi.

İTİRAZLAR KABUL EDİLMEDİ, KORONA ERTELEDİ

Keşif duruşması kararına itiraz ettiklerini aktaran Başkan Şahbaz: “Bu davaya müdahil olduk. Arkadaşlarımızla birlikte müdahil dilekçesi verdik. Kütahya Belediyesine müdahillik için önerge verdik. Bütün bunların sonucunda Kütahya Belediyesi bu davaya müdahil olarak katılıyor. 10 Şubat 2022 tarihinde yani yarına verilen keşif için avukatlarımızla birlikte hava koşulları, iklim koşulları nedeniyle o kadar geniş ve dağlık bir arazide keşif yapılamayacağı nedeniyle itiraz ettik. Fakat itirazlarımız başta kabul edilmedi. Daha sonra son anda mahkeme heyetinde bulunan bir hâkimin covid olduğu gerekçesiyle ileri bir tarihe ertelendi” şeklinde konuştu.

“BİRİNCİ DERECE DEPREM BÖLGESİ ÜZERİNE KURULUYOR”

CHP olarak bu ülkenin insanlarına, doğasına, canlılığına, ekosistemine, yaşam kaynaklarına sahip çıktıklarını söyleyen Başkan Şahbaz şöyle devam etti: “Etkileri bundan binlerce yıl sonrasına kadar devam edecek olan bu kadar doğal ve bakir bir bölgenin altın madeniyle kirletilmesine yok edilmesine razı değiliz. Bunun için de halkımızla birlikte elimizden gelen tüm hukuki ve sosyal dayanışmayı göstererek Murat Dağı’nda olduğu gibi bu maden projesinin iptali için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu maden işletmesinin bir özelliği var. Burası da aynen Murat Dağı’nda olduğu gibi Susurluk Havzası’nın en kritik bölgesinde ve Susurluk Havzası’nı besleyen su kaynaklarının olduğu yerde kurulmak isteniyor. Bölgenin su kaynakları birinci ve ikinci derece içme suyu kalitesinde çok temiz olan sular. Buradan doğan sular Bursa ve Balıkesir illerine akmakta ve oraları etkilemekte. Onun için burada meydana gelecek olan ağır metal kirlenmesinin, herhangi bir taşkın ve deprem durumunda bütün Bursa ve Balıkesir ovasını etkilemesi söz konusu. Ayrıca bu maden birinci derece deprem bölgesi üzerine kuruluyor ve projenin söz konusu olduğu bölgede iki tane aktif fay tespit edilmiş durumda. Onun için bu projenin orda yapılması ülkemiz için, insanlarımız için, geleceğimiz için çok ciddi riskler barındırmakta.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram