GÜLSÜM GÜRAL MÜZESİ BİNLERCE ÖĞRENCİYİ AĞIRLIYOR

GÜLSÜM GÜRAL MÜZESİ BİNLERCE ÖĞRENCİYİ AĞIRLIYOR
REKLAM ALANI
Yayınlama: 03.06.2022
2
A+
A-

76 bin parça eseriyle Kütahya’ya değer katan Gülsüm Güral Müzesi’ni, Kütahya’da bulunan 30 farklı okulda öğrenim gören bin 200 öğrenci ziyaret etti.

Gelecek nesiller için geçmişten geleceğe uzanan bir köprü kuran Gülsüm Güral Müzesi, öğrencileri Anadolu’da yerleşik hayatın başladığı dönemden Osmanlı’ya ve günümüze uzanan tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. 16. ve 18. yüzyıl arasında üretilmiş ve orijinalleri dünyaca ünlü müzelerde sergilenen Avrupa porselenleri, Kütahya çinileri, Dolmabahçe ve Topkapı Sarayı porselenleri ile çini panolarının da sergilendiği müze eserlerini dikkatle inceleyen öğrenciler, Türk kahvesi köşesinde 600 yıllık bir geçmişe uzanan kahvenin, öğütülme aşamasından sofraya gelen öyküsüne de tanık oluyorlar. Birçok okul tarafından önümüzdeki günlerde de ziyaret edilecek olan Gülsüm Güral Müze’sinde, NG Kurucu Başkanı Nafi Güral’ın klasik otomobil koleksiyonu, öğrencilerin beğenisini topluyor.

KÜLTÜREL MİRASI GELECEK NESİLLERE TAŞIYOR

Gülsüm Güral Müzesi, ulusal değerlerin, kültürel mirasın yaşatılmasında ve gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir rol oynuyor. Müzede yer alan; antik çağlara ait objeler, mutfak eşyaları, klasik otomobil ve motosikletler, geçmişten bu yana kahve kültürünü simgeleyen öğeler, geleneksel kadın ve erkek kıyafetleri ile aksesuarları, Kütahyalı ünlü ressamların tabloları kültürel çeşitliliğimizi yansıtıyor.

EVLİYA ÇELEBİ’DEN, KÜTAHYA MUTFAK KÜLTÜRÜNE…

Ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin ayak bastığı topraklar coğrafi ve kültürel özellikleriyle, Kütahya mutfak kültürü tüm yönleriyle yansıtılıyor. Dünyaca ünlü Kütahya çinilerinden en nadide örneklerin sergilendiği Gülsüm Güral Müzesi, Türk kültürünün en önemli değerlerinden biri olan çiniciliğin yıllar içinde yaşadığı değişimlere ışık tutuyor.

NG AİLESİNDEN İZLER TAŞIYOR

NG şirketlerinin temelini atan, Türkiye’nin önde gelen iş insanlarından Ali Güral ve eşi Hediye Güral’ın balmumu heykellerinin de bulunduğu NG Müze’de, Güral ailesinin yaşadığı eski konak, orijinaline birebir uyarlanmış şekilde yer alıyor. Meslek hayatında 50 yılı geride bırakan NG Kurucu Başkanı Nafi Güral’ın, kendisine ait özel eşyalarının bulunduğu çalışma odası da en değerli köşelerden biri olarak dikkat çekiyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram