“GİRDİ FİYATLARI ALIM GÜCÜNÜN ÇOK ÜSTÜNDE”

“GİRDİ FİYATLARI ALIM GÜCÜNÜN ÇOK ÜSTÜNDE”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 18.01.2022
0
A+
A-

İl geneli ziraat odalarını temsilen bir açıklama yapan Kütahya Ziraat Odası Başkanı Ömer Demirtaş, 2021 yılında verilen desteklerin tarımsal girdilerde yapılan zamlara karşı yetersiz kaldığını söyledi. Girdi fiyatlarının alım gücünden çok yüksek olduğuna dikkat çeken Demirtaş: “Girdi fiyatları makul seviyelere çekilmeli veya girdi destekleri üreticinin alım gücü göz önüne alınarak artırılmalıdır” dedi.

Kütahya İl ve İlçe Ziraat Odası Başkanları 2021 yılını değerlendirdi, 2022 yılından beklentilerini açıkladı. 2021 yılında yaşanan pandemi, kuraklık ve doğal afetler nedeniyle verimin düştüğünü, üretimin azaldığını belirten başkanlar, 2022 yılında üretimin devam edebilmesi için üreticinin alım gücünün göz önüne alınarak desteklerin verilmesi gerektiğini söylediler.

“HEM ÜRÜN ARZI DARALDI HEM DE FİYATLARDA İSTİKRARSIZLIĞA YOL AÇTI”

Başkanları temsilen bir açıklama yapan Kütahya Ziraat Odası Başkanı Ömer Demirtaş, 2021 yılının neredeyse tüm sektörler açısından oldukça zor geçen ve olumsuz sonuçlar doğuran bir yıl olduğunu söyledi. Tarım sektörünün de bu zorluk ve olumsuzluklardan etkilendiğine dikkat çeken Ömer Demirtaş: “Gerek 2020 yılında başlayan pandeminin devam etmesi, gerekse kuraklık, hem tarım ürünleri arzında daralmaya hem de fiyatlarda istikrarsızlığa yol açtı. Diğer taraftan, 2021 yılında döviz kurundaki anormal artışlar, tarımsal girdi fiyatlarındaki küresel ve ülkesel dalgalanmalar sonucu sorunlarımız daha da arttı. 2021 yılında yaşadıklarımız tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunu ve asla ihmal edilemeyecek bir sektör olduğunu bize somut delilleriyle gösterdi. Gıda ürünlerinde görülen yüksek fiyatlar ve bazı ürünlere erişimdeki sorunlar, yediden yetmişe toplumun her kesimine tarımın milli güvenliğimizin en önemli bileşenlerinden biri olduğunu açıkça gösterdi” ifadelerini kullandı.

“ZAMLARA KARŞIN DESTEKLER YETERSİZ KALDI”

2020-2021 üretim sezonunda yaşanan kuraklık, sel vb. afetlerin ürünlerde verim kayıplarına neden olduğuna dikkat çeken Ömer Demirtaş: “2021 yılı bütçesinde tarım sektöründe, tarımsal destekler için bir önceki yıla göre daha fazla pay ayrıldı.  Her ne kadar destek bütçesinde artış yapılmış olsa da, girdi fiyatlarında, örneğin gübre ve mazotta görülen artışlar dikkate alındığında belirlenen bu rakamın yetersiz olduğu görülüyor. Tarımsal girdilerde yapılan zamlara karşın destekler yetersiz kaldı. Devletimiz, mücbir sebeplerde kuraklık, sel vb. afetlerde gerekli desteği sağlamaktadır. Bu desteklerin çiftçilerimize ivedilikle ulaştırılması, çiftçilerimizin hem morali olacak hem de üretime devam etmesini sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

“ÜRETMEKTE CİDDİ BİR SORUN VAR”

“Çiftçilerimiz gübre, mazot, sertifikalı tohum, elektrik ve ilaç kullanmaktan korkuyorsa ve kaçıyorsa üretmekte ciddi bir sorun var demektir. Çiftçimizi toprağa ısındırmalıyız, korkularını bertaraf etmeliyiz” diyen Başkan Demirtaş: “Gıda zincirinin ilk halkası olan tohum, biyolojik ve kültürel çeşitliliğin ise temelini oluşturuyor. Dünyada ve ülkemizde ekim alanları giderek daraldığından, üretimi arttırmanın tek yolu verimliliği artırmaktır. Bu nedenledir ki tohum üretiminin artırılması ve tohum ihtiyacımızın yurt içinden karşılanması önem arz etmektedir. Kuraklık riski olan bölgelerde kuraklığa dayanıklı tohum çeşitlerinin daha da geliştirilip çiftçiye ulaştırılması sağlanmalıdır.  Aksi halde üretime büyük darbe vuracaktı. Hem tarımda verimliliği artıracağız diyoruz, hem de verimlilik için çok önemli olan suyun fiyatını artırarak toprakla buluşmasını önlüyoruz. Yeraltı suyu kullanım ücreti yeniden değerlendirilmelidir” dedi. Demirtaş, bölgelerdeki ürünlerin ekiliş sayısının da göz önüne alınarak bu değerlendirmenin yapılması gerektiğini belirtti.

“BU YIL DA CİDDİ BİR KURAKLIK YAŞAYABİLİRİZ”

Geçtiğimiz sezonda yaşanan kuraklığı dile getiren Başkan Demirtaş: “2021-2022 sezonu itibariyle ülkemizin aldığı yağışların yeterli olmadığı, barajlarımızın doluluk oranlarının halen kritik seviyelerde olduğu ve yeraltı sularının azaldığı gerçeği de açıkça görülüyor. Doğal olarak bu durum bize kuraklık riskinin halen devam ettiğini gösteriyor. Bu yıl da ciddi bir kuraklık yaşayabiliriz” diye konuştu.

“ÜRETİCİNİN ALIM GÜCÜ GÖZ ÖNÜNE ALINMALI”

2021 yılını değerlendiren Ömer Demirtaş, 2022 yılından beklentilerini de dile getirdi. Ülkemizde girdi fiyatlarının üreticilerin alım gücünün çok üstünde olduğuna vurgu yapan Başkan Demirtaş: “Girdi fiyatları makul seviyelere çekilmeli veya girdi destekleri üreticinin alım gücü göz önüne alınarak artırılmalıdır. Ülkemizde destekler çiftçilerimizin masraflarının en fazla olduğu ekim dönemine göre verilirse daha faydalı olacaktır. Gençleri tarımda tutabilmek için genç çiftçilere yönelik ek teşvik ve destekler getirilmelidir. Üretimde verim ve kalitenin artırılması için sertifikalı tohum ve fide kullanımına verilen destekler artırılmalı, tohumda AR-GE çalışmalarına hız verilmeli, dışa bağımlılık azaltılmalıdır. İlimizde toplulaştırma önem arz etmektedir. Toplulaştırma çalışmalarına hız verilmesi, ilimiz tarımını olumlu yönde etkileyecektir. İklim değişikliğinin etkisini azaltmak ve su gibi önemli bir metada sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla, ilimizde yapılan barajların verimli kullanılması sağlanmalıdır. Uygun yerlere yapılacak baraj ve göletler ile sulama alanlarının genişletilmesi, üretimi artıracaktır” açıklamasında bulundu.

“YEM SANAYİ PİYASASI KONTROL EDİLMELİ”

Başkan Demirtaş: “Hayvancılığın geliştirilmesi için de yapılabilecek çalışmaları aktardı. Meraların korunması ve ıslah çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini kaydeden Ömer Demirtaş: “Yem sanayi piyasası kontrol edilmeli, kalite ve fiyat yönünden veriler toparlanmalı, piyasaya gerektiğinde müdahale edecek mekanizmalar hayata geçirilmelidir. Et ve Süt Kurumu güçlendirilmeli, piyasayı düzenlemeye yönelik görevlerini yerine getirmesi için gerekli kaynaklar sağlanmalıdır. TMO, çiftçi ürün alımlarında, ürün satışlarında piyasada dengeyi sağlamalıdır. Tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetinin kesintisiz sürdürülebilmesi gerekmektedir. Tarımsal yayım ve danışmanlık desteği artırılmalıdır. Kadın ve genç çiftçilere pozitif ayrımcılık yapılmalı, pozitif ayrımcılığı hak eden kadın çiftçilerimizin sosyal güvenlik sistemine katılımının desteklenmesi için, gençlerimizi ve kadın çiftçilerimizi tarımda tutmak için teşvik edici önlemler alınmalıdır” dedi.

“YETERLİ DESTEK VERİLİRSE ÇİFTÇİLERİMİZ ÜRETİMDEN KOPMAZ”

Tarımının önemli sorunlarının yanı sıra çok da büyük bir potansiyele sahip olduğunu aktaran Başkan Demirtaş: “Çiftçilerimiz, bütün zor şartlara rağmen üretimden kopmuyor. Bu büyük bir şanstır. Çözülmesi gereken sorunlarımız var. Bu sorunlar için çiftçilerimiz, Ziraat Odası Başkanları olarak bizler ve Genel Merkezimiz TZOB üzerimize düşeni yapmaktayız. Bu zor şartlardan el ele vererek devletimizle birlikte çıkacağız. Bu çalışmalar için Tarım Bakanlığımız ve TZOB arasında bir komisyon oluşturulup, güncel fiyatlara göre desteklemelerin değerlendirilmesi ve girdi fiyat artışları için önlem alınmasını temenni ediyoruz. Bu sorunlar çözülür ve yeterli destek verilirse çiftçilerimiz üretimden kopmaz ve üretimde sıkıntı yaşamayız” diyerek sözlerine son verdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram