GELİ VERGİSİ KESİNTİSİ İADESİ İÇİN SON GÜN 31 ARALIK

GELİ VERGİSİ KESİNTİSİ İADESİ İÇİN SON GÜN 31 ARALIK
Yayınlama: 14.12.2021
0
A+
A-

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2016 yılından beri ödedikleri gelir vergisi stopajlarını faiziyle birlikte geri almak üreticilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar bağlı bulundukları vergi dairesine başvurmaları gerektiğini açıkladı.

Üreticilere ödenen tarımsal desteklemeler kapsamında bitkisel destekleme ödemelerinden yüzde 4, hayvansal destekleme ödemelerinden ise yüzde 2 oranında kesilen gelir vergisi stopajları 26 Ekim 2021 tarihinde yürürlüğe giren 7338 sayılı Kanun ile kaldırıldı ve aynı kanun ile de bu hükmün yürürlüğe girdiği tarihten önce tarımsal destek ödemeleri üzerinden tevkif edilerek tahsil edilen gelir vergisi tutarlarının vergi dairelerine başvurulması halinde faizi ile birlikte iade edileceği hükmü getirildi.

5 YILLIK SÜRE BU YIL DOLUYOR  Konuya ilişkin açıklama yapan Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 1 Ocak 2016 tarihinden 26 Ekim 2021 tarihine kadar üreticilere ödenen desteklerden kesilen gelir vergisi stopajlarının faizleriyle birlikte geriye dönük 5 yıllık süre için ödenebilmesi için üreticilerin vergi dairelerine başvurmaları gerektiğini açıkladı. Açıklamada: “Dolayısıyla zaman aşımı süresinin geriye dönük olarak 5 yıl olması sebebiyle iade talebinde bulunacak yetiştiricilerimizin 2016 yılı içinde yapılan kesintilere ilişkin zaman aşımı süresini kaçırmamaları için 31 Aralık 2021 tarihine kadar bağlı bulunduğu vergi dairesine başvurmaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi. Üreticiler, https://ivd.gib.gov.tr/tarimsal_kilavuz.pdf adresinden başvuruda bulunabilecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.