“EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARILSIN”

“EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARILSIN”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.06.2022
0
A+
A-

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Kütahya Şube Başkanı İlhan Bintez, enflasyona bağlı yüksek artışların emeklilerin hayat şartlarını zorladığını kaydederek, 2 bin 500 TL olan aylık ödemelerinin asgari ücret seviyesine çıkarılmasını talep etti.

Başkan Bintez, yaptığı yazılı basın açıklamasında; 2021 yılı son çeyreğinden itibaren yeni ekonomik programla birlikte döviz kurları ve enflasyonda yaşanan yüksek artışların topluma hayat pahalılığı olarak yansıdığını kaydetti. Bu süreçte, emeklilerin zorunlu harcamalarını ödemekte güçlük çektiğini aktaran Bintez, emekli aylıklarına iyileştirme yapılmasını talep etti.

“EMEKLİLERE SENDİKA HAKKI TANINMALI” Memur, işçi ve esnaf emeklileri arasında eşitliğin sağlanması için intibakın yapılmasının önemine dikkat çeken İlhan Bintez, 2022 Ocak ayında SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yüzde 25,47 zam uygulanırken, memur emeklilerine yüzde 30,95 artış yapıldığından, 2022 Temmuz ayında emekli zamlarında da eşitliğin sağlanmasını istedi. Bintez, taleplerini şöyle sıraladı: “TÜİK tarafından yapılan hesaplamalara göre emekli aylıklarına yapılan altı aylık TÜFE artışı, çarşı-pazar fiyat artışlarının çok altında kaldığından, emeklilerimizin alım gücü giderek düşmektedir. Bu nedenle emeklilerimizin alım gücündeki kayıpların giderilmesi için emekli aylıklarına ‘seyyanen zam’ yapılmalıdır. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine altı aylık TÜFE artışı uygulanırken, memur emeklilerine kamu toplu sözleşmelerine göre artış yapılmaktadır. Emeklilerimize bir bütün olarak bakılmalı ve asgari emekli aylığı asgari ücret seviyesine yükseltilmeli. Emeklilere sendika hakkı tanınmalı. Emekliler arasında ayrım yapılmadan, kamu toplu sözleşmesiyle elde edilen haklar eşit bir şekilde uygulanmalı. Emekli aylığı hesaplamalarında karma sisteme son verilmeli; güncellenme katsayısı ve aylık bağlama oranlarında iyileştirmeler yapılmalı. 2000 sonrası emeklilerin intibakının yapılması için gösterge sistemine dönülmeli, prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları eşit olan emeklilerin aylıkları da eşit olmalı. Dini bayramlarda emeklilerimize ödenen ikramiyenin günümüzde değeri kalmadığından, asgari ücret seviyesine yükseltilmeli. Emeklilerimizin elektrik, doğalgaz ve su harcamalarından vergi alınmamalı. Vergi iadesi karşılığı ödenen ek ödeme oranı olan yüzde 4-5, tek bir oran olarak yüzde 10’a yükseltilmeli. Emeklilerimizden hiçbir ad altında sağlık hizmetlerinde katkı payı alınmamalı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram