Eczacılar Son Çığlığını Meydana Taşıdı “SIRADA ECZANE KAPATMA EYLEMİ VAR”

Eczacılar Son Çığlığını Meydana Taşıdı “SIRADA ECZANE KAPATMA EYLEMİ VAR”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.11.2022
1
A+
A-

Ankara’da düzenlenen ‘Büyük eczacı mitingi’ ile eczacıların son çığlığını meydanlara taşıdığını söyleyen Kütahya Eczacı Odası Başkanı Cahit Ceylan, “Mitingimiz eylem planımızın parçasıydı. Başlıca taleplerimiz karşılık bulmazsa eylemlilik kararımız sürecek. Sıradaki eylemimiz insanlarımızın ilaca ulaşmada sıkıntı yaşamayacak şekilde maalesef eczane kapatma eylemimiz olacak” dedi.

Eczacılar ‘Büyük eczacı’ mitinginde buluştu. Türkiye’deki 46 bin eczaneyi temsilen yaklaşık 20 bin kişi Ankara Anıtpark’ta ‘dur de, tükeniyoruz’ sloganıyla taleplerine çözüm istedi. Mitinge Kütahya adına 250 kişi katıldı. Büyük eczacı mitingini Ekspres Gazetesi’ne değerlendiren Kütahya Eczacı Odası Başkanı Cahit Ceylan, taleplerini yüksek sesle dile getirdiklerini söyledi. “Mitingimizi olaysız ve planladığımız şekilde tamamladık” diyen Başkan Ceylan, “Mitinge Kütahya’dan 6 otobüs ve 250 kişiyle katılım sağladık. Ülke genelinde ise 200 otobüsle 20 bin kişi miting alanında yer aldı. Yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Mitinge gitme sebeplerimiz olan ilaç fiyat farklarının artması, eczane ekonomilerinin çıkmaza girmesi, hala çok basit ağrı kesici ve antibiyotiklerin bile bulanamaması yani ilaç yokluklarının önlenmesi, hesapsız şekilde açılan eczalık fakültelerinin açılmaması başlıca taleplerimizdi” dedi.

“YETKİLİLERİ TEKRAR UYARIYORUZ, BASİT İLAÇLARI BULAMAYABİLİRİZ”

Gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmesini beklediklerini belirten Başkan Ceylan, Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılan protokolde eczacıyı zora sokacak uygulamaların ortadan kaldırılması, maddi anlamda rahatlatacak düzenlemelerin yapılması gibi çağrıları yüksek sesle dile getirdiklerini söyledi. Başkan Ceylan, “İnşallah yetkililer eczacılarımızın son çığlığını duymuşlardır. Tekrar uyarıyoruz gerekli düzenlemeler yapılmazsa insanlarımız daha büyük bir ilaç yokluğuyla karşılaşacak, çok basit ilaçları bulamayacak hale gelecekler.  Bununla ilgili ilaç fiyat kararnamesinin hem eczacıyı rahatlatacak hem de güncel şartlara uygun şekilde düzenlenmesini istiyoruz. Miting sonrası eylem planlarımız devam edecek. Mitingimiz eylem planımızın parçasıydı. Hala başlıca taleplerimiz karşılık bulmazsa, son çığlığımıza bir ses gelmezse eylemlilik kararımız sürecek. Miting sonrası eylem planımız insanlarımızı ilaca ulaşmada sıkıntı yaşamayacak şekilde maalesef eczane kapatma eylemimiz olacak” ifadelerini kullandı.

“SADECE MESLEĞİMİZİN SORUNLARINI ANLATTIK”

Miting alanında çok güzel bir atmosfer olduğunu belirten Başkan Ceylan, Kütahyalı eczacılar olarak planlı bir şekilde karşılandıklarını söyledi. Bütün otobüs ve katılımcıların alanda karşılanarak malzeme ve kumanya dağıtıldığını aktaran Başkan Ceylan, şunları kaydetti: Daha sonra Anıt Park’a sırayla alındık ve herhangi bir bekleme yaşamadık. Tüm eczane odaları miting alanına anonslarla alındı. Haklı bir mücadele arama mücadelesi içinde olduğumuz için böyle bir karşılamadan güç alıyorsunuz. Biz eczacılar sesimizi duyurmak adına basın açıklamaları yaptık. Bu miting de sesimizi duyurma, derdimiz budur anlamında bir eylemdi. Hiçbir olay çıkmadan, karşıt sloganların atılmadığı, sadece mesleğimizin problemlerimizin dile getirdiği anlamlı bir miting oldu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram