DPÜ’DEN ULUSLARARASI BAŞARI

DPÜ’DEN ULUSLARARASI BAŞARI
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.01.2022
3
A+
A-

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Maden Mühendisliği öğretim üyelerinden Prof. Dr. Oktay Şahbaz’ın geliştirdiği Standardization and Digitalization of Rescue Education in Mining’ projesi, Avrupa Birliği’nden fon almaya hak kazandı.

Mühendislik Fakültesinde görev yapan Prof. Dr. Oktay Şahbaz’ın geliştirdiği proje, Avrupa Birliği’nden fon almayı başardı.

“MESLEKİ EĞİTİM ALANINDAN FON ELDE ETTİ”

Madenlerde arama kurtarma eğitiminin standartlaştırılması ve dijitalleştirilmesini amaçlayan Standardization and Digitalization of Rescue Education in Mining başlıklı proje, Avrupa Birliği Stratejik Ortaklıklar Programının yaptığı değerlendirme sonucunda Mesleki Eğitim alanından fon elde etti. Avrupa’da madencilik için bu alanda alınan ilk projelerden biri olma özelliğindeki çalışmada, Portekiz’den Porto Üniversitesi, İtalya’dan Salerno Üniversitesi, Polonya’dan AGH Üniversitesi ve Balıkesir’den madencilik lisesi de ortaklar arasındadır.

PROJE 30 AY SÜRECEK

30 ay sürecek proje önemli ayrıntılara sahip. Mühendislik Fakültesinden yapılan açıklamada yer alan bilgilere göre, öncelikle arama kurtarmada çalışacakların bilgi düzeyleri ve gereksinimleri ilk defa mühendisliğin yanında, psikoloji, sosyoloji ve eğitim bilimleri yaklaşımları da kullanılarak belirlenecek ve sistematik bir şekilde arama kurtarma eğitim programı geliştirilecek. Faaliyet öncesi ve sonrasında uygulanacak “Mental Sağlık Koruma Yaklaşımları Kitapçığı” ile “Yeni Teknoloji VR-CAVE Simülatörünün Geliştirilmesi” ise proje için önemli çıktılar olacak. Böylece arama kurtarma alanında çalışacak, katkı sunacak kişilere pedagoji ve teknoloji kullanılarak ileri düzeyde eğitimler verilme olanakları sağlanacak.

ŞAHBAZ: “İLGİLİ KURUMLARIN DESTEĞİYLE DAHA DA BÜYÜYECEK”

Proje yürütücüsü Prof. Dr. Oktay Şahbaz, yaptığı açıklamada fikre destek olan Türkiye Ulusal Ajansı’na teşekkür etti. DPÜ, ülkemiz ve Avrupa için fayda üretmek adına çalışmalara devam edileceğini, ayrıca projenin, arama kurtarma eğitimi alanında Kütahya Dumlupınar Üniversitesini bir cazibe merkezi yapmak için potansiyel oluşturduğunu söyleyerek, bu hedefin tüm kurumların katkılarıyla gerçekleştirilebileceğini de sözlerine ekledi. Prof. Dr. Şahbaz, proje kapsamında DPÜ Afet ve Acil Durum Yönetimi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (DPÜ AFAMER) Müdürü Prof. Dr. Hakan Aykul’un ilgili mercilerle görüşmeye başlayarak projenin etkisini artırmada önemli bir işlevi yerine getirdiğini ve bu etkinin herkesin desteğiyle genişleyeceğini vurguladı.

KARAGÜZEL: “ÇALIŞMALARIMIZIN KARŞILIĞINI ALMAYA BAŞLADIK”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Karagüzel ise düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi: “Bir süredir Avrupa Birliği Fonlarından yararlanmak ve bunları ülkemiz adına katkıya dönüştürmek için yaptığımız çalışmaların meyvesini görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Uluslararası projeler için çalışmaya devam edeceğiz ve bu minvalde çalışacaklara da daha önceden olduğu gibi şimdi de kapılarımız açık. Ülkemiz AB fonlarından yararlanmak için ciddi bütçeler yatırdı. Bizlere düşen ise doğru projelerle yatırılandan fazlasını geri almak olmalı.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram