“DİGİ RESCUE ME PROJESİ”NDE ÇALIŞMALAR BAŞLADI

“DİGİ RESCUE ME PROJESİ”NDE ÇALIŞMALAR BAŞLADI
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.05.2022
38
A+
A-

Avrupa Birliği Stratejik Ortaklıklar Programı’nın Mesleki Eğitim Alanından fon almaya hak kazanan ve Madenlerde Arama Kurtarma Eğitiminin Standartlaştırılması ve Dijitalleştirilmesini amaçlayan “Standardization and Digitalization of Rescue Education in Mining-DigiRescueMe” projesi tüm hızıyla devam ediyor.

Avrupa Birliği Stratejik Ortaklıklar Programı’nın Mesleki Eğitim Alanından fon almaya hak kazanan Standardization and Digitalization of Rescue Education in Mining-DigiRescueMe projesi tüm hızıyla devam ediyor. Projenin kabul edilmesinin hemen ardından çalışmalarına başlayan proje ekibi, proje yürütücüsü Prof. Dr. Oktay Şahbaz ile birlikte öncelikle Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal’ı ziyaret ettiler. Ziyarete Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Karagüzel de eşlik etti.

EĞİTİMİN DİJİTALLEŞMESİNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK

Ziyarette proje hakkında bilgilendirme yapan Şahbaz; Türkiye Ulusal Ajansı tarafından fonlanan projenin eğitimin dijitalleşmesi alanına önemli katkı sağlayacağını ifade ederek proje adımları ve hedefleri konusunda üniversite yönetimini bilgilendirdi. Projenin kabul edilmesi konusundaki mutluluklarını ifade eden Prof. Dr. Kâzım Uysal; mevcuttaki projenin üniversitemize ve madencilik alanına yaratacağı faydalar konusunda görüşlerini dile getirerek proje ekibini gösterdikleri çabadan dolayı tebrik etti.

“GLİ’DE UYGULAMALAR YAPILACAK”

Bir sonraki aşamada Türkiye Ulusal Ajansı tarafından fonlanan projenin etkisini artırmak amacıyla TKİ Garp Linyitleri İşletmesi yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirildi. Şubat ve Mart ayları içerisinde yapılan ve GLİ İşletme Müdürü Ercan Şirin liderliğinde yapılan istişareler neticesinde TKİ’den uzmanların proje süreçlerine katkı vermesi ve GLİ’de uygulamalar yapılması noktasında anlaşmaya varıldı. Ayrıca Kütahya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’yle de İl Müdürü Ahmet Ali Artun ile de proje çalışmalarına katılım noktasında fikir telakkisinde bulunuldu. Bilindiği kadarıyla Ulusal Ajans tarafından fonlana ilk madencilikte kurtarma konulu proje olan DigiREscueMe’nin ilk uluslararası toplantısı (TPM) 12-13 Mayıs 2022 tarihlerinde Balıkesir’de gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıya Kütahya Dumlupınar Üniversitesi adına proje koordinatörü Prof. Dr. Oktay Şahbaz başta olmak üzere, Maden Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Önder Uysal, Prof. Dr. Hakan Aykul, Doç. Dr. Özer Ören, Dr. Öğr. Üyesi Şahin Yuvka ve Öğr. Gör. Vehbi Onur Demirciler katılırken ayrıca proje ortakları Porto Üniversitesi, Salerno Üniversitesi ve AGH Üniversitesi’nden araştırmacılar ve Balıkesir Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Tümad Madencilik yetkilileri katkı sağladı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.