CHP’Lİ KASAP: “ESNAF SATTIĞI MALI YERİNE KOYAMIYOR”

CHP’Lİ KASAP: “ESNAF SATTIĞI MALI YERİNE KOYAMIYOR”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 30.11.2021
5
A+
A-

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Türkiye’nin ekonomik anlamda en çalkantılı sürecini yaşadığını ifade etti. Kasap: “Şu anda esnafın sattığı malı yerine koyamadığı, çiftçinin ektiği tohumu yerine alamadığı, gübre saçamadığı, tarlasını doğru dürüst süremediği, şehre göçün çok yoğun olduğu, hastanelerin felç olduğu, eğitim sisteminin battığı bir dönemde yaşıyoruz” dedi.

CHP Kütahya İlçe Başkanları toplantısı gerçekleştirildi. İl başkanlığı hizmet binasında yapılan toplantıya CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, il ve ilçe yöneticileri ile ilçe başkanları katıldı. AKP iktidarının getirdiği ekonomik krizin gündemi oluşturduğu toplantıda Milletvekili Kasap ve İl Başkanı Şahbaz basın açıklamasında bulundu.

ŞAHBAZ: “HALKIN ÇOĞUNLUĞU YOKSUL”

Toplantıya ev sahipliği yapan CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, 20 Yıllık AKP iktidarı sonunda hemen her alanda krizlerle baş başa kalındığını vurguladı. Elektrik, doğalgaz gibi hayati ihtiyaçların fiyatlarının ödenemez boyutlara ulaştığını söyleyen Şahbaz: “Halkı değil yandaşları ve tekelleri düşünen iktidar peşin doğalgaz alan tüketicilere fiyat farkı faturası çıkarması için dağıtım tekellerine yetki veren yönetmelik çıkarmıştır. Türk İş’in açıkladığı rakamlara göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 3 bin 93 TL net asgari ücretin üstündedir. Yoksulluk sınırı ise 10 bin 73 TL olup, emeklilerimizin tamamı ve çalışanlarımızın büyük kısmının yoksulluk içinde olduğunu göstermektedir” şeklinde konuştu.

“KRİZ SADECE EKONOMİK DEĞİL”

Başkan Şahbaz, krizin sadece ekonomide olmadığına dikkat çekti. Günümüzde sağlık sisteminin tıkandığı belirterek; “Vatandaşlarımız devlet hastanelerinden randevu alamaz hale gelmiştir. Çaresizce özel hastanelere giden dar gelirli vatandaşlarımız ise 100-200 TL ödeme yapmak zorunda kalmaktadır. İş yoğunluğu altında ezilen, şiddete uğrayan doktorlarımız yurtdışına gitmeye çalışmaktadırlar. HES’ler, JES’ler ve maden işletmeleri ile ormanlarımız, ovalarımız, halkımızın bugünü ve geleceği şirketlerin çıkar hesaplarına teslim edilmiştir. Kendi haline bırakılan çiftçimiz mazot, tohum alamaz hale gelmiştir. Bütün gübre fabrikaları özelleştirilmiş ve gübre fiyatları çiftçinin karşılayamayacağı tutarlara ulaşmıştır. Bugün ülkemiz daha önce ürettiği ve ihraç ettiği birçok ürünü ithal eder hale gelmiştir. Toprağını ekemeyen çiftçi işçi olmak için şehirlere göç etmektedir” dedi.

“ÜLKEMİZİ CHP’NİN LİYAKATLI KADROLARI KURTARACAK”

Ülkenin bir gün bile kaybetmeye tahammülü kalmadığını aktaran Şahbaz şu ifadeleri kullandı: “Yirmi yıllık iktidarı boyunca ülkemizin bütün birikimlerini harcayan, kurumları yok eden bu iktidarın hiçbir şeyi düzeltme imkânı kalmamıştır. Her gün daha da kötüye gitmektedir. Seçim sandığı bir an önce gelmeli ve ülkemiz iktidar değişikliğine gitmelidir. Ülkemizi bugünkü sıkıntılı ortamdan çıkarabilecek Cumhuriyet Halk Partisi ve onun liyakatli kadrolarıdır. O nedenle bir an önce seçim, hemen seçim diyoruz.”

KASAP: “TÜRKİYE’Yİ BU İKTİDARIN KURTARMASI İMKÂNSIZ”

Başkan Şahbaz’ın ardından söz alan CHP’li Milletvekili Fazıl Kasap ise Türkiye’nin ekonomik olarak en çalkantılı dönemde olduğunu söyledi. Kasap: “Şu anda esnafın sattığı malı yerine koyamadığı, çiftçinin ektiği tohumu yerine alamadığı, gübre saçamadığı, tarlasını doğru dürüst süremediği, şehre göçün çok yoğun olduğu, hastanelerin felç olduğu, eğitim sisteminin battığı bir dönemde yaşıyoruz. Türkiye’nin içinde olduğu girdaptan kurtulması bu iktidarla imkânsız hale gelmiştir. Seçim startını verdik aslında. Erken seçim istiyoruz. Türkiye’nin geçen hafta dövizde yaşadığı artışlar, araçların alınamayacak hale gelmesi, konut kredilerinin yükselmesi ve bunun da ötesinde asgari ücretin açıklandığı dönemden itibaren hemen hemen sadece bir ayda yüzde 30 civarında kayba uğraması felaketin habercisi” açıklamasında bulundu.

“BÜTÇE BİR HAFTADA ERİDİ”

Geçen hafta bütçe komisyonunda onaylanan Türkiye bütçesinin dolar bazında yüzde 30 eridiğinin altını çizen Milletvekili Kasap son olarak: “Kurumların ve bakanlıkların mevcut bütçeleriyle önümüzdeki yılı topluma nefes aldıracak şekilde devam ettirebilmesi imkânsız. Buna itiraz edecek tek bir mercii yok. Türkiye’yi bu akıbetten, bu felaketten kurtarmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram