“ÇALIŞANIN SAĞLIĞI İLE OYNANMASINA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

“ÇALIŞANIN SAĞLIĞI İLE OYNANMASINA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.05.2022
0
A+
A-

Türk Sağlık-Sen Kütahya Şube Başkanı Hasan Gök,  radyoloji çalışanlarına ilişkin yürürlüğe giren 3 yönetmelikte mağduriyetine neden olan hususlar tespit ettiklerini belirtti. Sendika olarak Danıştay’a dava açtıklarını kaydeden Başkan Gök: “Çalışanın sağlığı ile oynanmasına asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Türk Sağlık-Sen olarak nerede bir haksızlık varsa tüm güçleriyle bu haksızlığın karşısında durduklarına dikkat çeken Başkan Hasan Gök: “Yapılan yanlışlarla ilgili tüm platformlarda mücadele ederek çözüm üretip, mağduriyetleri önleme ve yeni kazanımlar elde etme gayreti içerisindeyiz.  Bakanlık tarafından uygulamaya geçen her yeni düzenleme ile ilgili de titiz bir çalışma süreci yürüterek gerekli adımları atıyoruz” ifadelerini kullandı.

DANIŞTAY’A DAVA AÇILDI

Başkan Gök, Radyoloji Hizmetleri Yönetmeliği, İyonlaştırıcı Radyasyon ve Radyonüklit Kullanılarak Sunulan Sağlık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik ve Sağlık İzinlerinin Uygulanması başlıklı üç yeni düzenlemenin yürürlüğe girdiğini kaydetti. Söz konusu düzenlemelerde radyoloji çalışanlarının mağduriyetine neden olan hususlar tespit edildiğini belirten Gök, sendika tarafından Danıştay’da dava açıldığını söyledi.

3 MADDENİN İPTALİ İSTENDİ

Sendika tarafından açılan davada; Radyoloji Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan sınıflandırmanın içerisinde radyasyon onkolojisi(radyoterpi) birimindeki denetimli alanlarda iyonize radyasyon cihazları bulunmasına karşın bu cihazların yönetmelikte yer almaması sebebiyle ortaya konulan eksik düzenleyici işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi. İyonlaştırıcı Radyasyon Ve Radyonüklit Kullanılarak Sunulan Sağlık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik ile şua izinlerinin yalnızca denetimli alanda çalışan personeller tarafından kullanılacağı ve bu izinlerin hesabında ilgili yönetmelik ekindeki tabloya göre işlem tesis edileceği şeklindeki düzenlemelerin ortaya çıkan hak mahrumiyetleri nedeniyle yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 12 Mayıs 2022 tarihli “Sağlık İzinlerinin Uygulanması” başlıklı yazısının; genel anlamda ilgili kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı olarak şua izninin bölünmesine ve izinlerin çalışma yılı tamamlanmasından sonraki yıl kullandırılacağı yönünde yer alan düzenlemelerin yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi.

“ÇALIŞANIN HAKLARININ ELLERİNDEN ALINMASINI KABUL ETMEYİZ”

Öte yandan söz konusu mağduriyete neden olan düzenlemeler ile ilgili Bakanlık nezdinde de görüşmelerin devam ettiğini belirten Hasan Gök: “Çalışanın kazanımlarının yok olmasını, haklarının ellerinden alınmasını kabul etmeyiz. Radyoloji çalışanlarımız için de tüm yasal platformlarda gereken mücadelenin verileceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Çalışanın sağlığı ile oynanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Şua izni gibi temel bir hakkın kırpılmasına, önüne setler çekilmesine, bir takım düzenlemelerle anlamsızlaştırılarak çalışan için faydasız bir hale gelmesine rıza göstermeyiz. Hukuki süreç başta olmak üzere tüm platformlarda yürüttüğümüz mücadele ile mutlaka sonuç alacağımıza inanıyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.