“BOR FABRİKASI İÇİN ÇED HAZIRLANIYOR”

“BOR FABRİKASI İÇİN ÇED HAZIRLANIYOR”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 27.12.2021
2
A+
A-

Kütahya’da kurulması beklenen Bor Karbür fabrikasına ilişkin bir açıklama yapan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Balıkesir’e yapılan fabrikanın daha büyüğünün Emet-Hisarcık ilçelerine yapılması için ÇED raporunun hazırlanmaya başladığını müjdeledi.

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ve il teşkilatı basın mensupları ile bir araya geldi. Kütahya gündemini değerlendiren Milletvekili Erbaş, gazetecilerden gelen soruları yanıtladı.

“60 YIL AYAKTA KALMAK ZOR”

Ahmet Erbaş, konuşmasına yerel basının sorunlarını dile getirerek başladı. 66 yıldır ayakta kalan Kütahya Ekspres Gazetesi’ni tebrik eden Milletvekili Erbaş, bir esnafın 60,70 yıl ayakta kalmasının zor olduğunu belirtti. Yerel basının mutlaka ayakta kalması gerektiğine vurgu yapan Erbaş:  “Girdi fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle bir ekonomik sıkıntı söz konusu. Hiçbir gazetecilik pozisyonuna sahip olmadan hiçbir eğitim almadan, hiçbir etik kurala sahip olmadan bir arkadaş rahatlıkla bir internet sitesi kurarak kendini gazetecilerde eşdeğer tutabiliyor. Gazetecilik yaptığını iddia eden ama bu meslekle hiçbir alakası olmayan, düz yazı yazamayacak bir resim çekemeyecek bir arkadaşın gazetecilerle aynı statüde olması çok ciddi bir sıkıntı” ifadelerini kullandı.

“HASTANENİN BİTMEME İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK”

Kütahya gündeminden düşmeyen Şehir Hastanesine ilişkin de bir açıklama yapan Milletvekili Ahmet Erbaş; “Ülkede 500 aktif fay var ve bunlar toplam 24 ile dağılmış. Bu illerden birisi de Kütahya. Bizim acilen bir hastaneye ihtiyacımız var. Bu şehir hastanesi ile ilgili çok ciddi bir problem var. Hastanenin bitmeme ihtimali çok yüksek. Görünen o. Mutlaka bir B planına ihtiyacımız var. Çünkü hastanemiz yok. Bu bize yakışmıyor” diye konuştu.

“ZAFERTEPE KAVŞAĞI 2022’DE PROJELENDİRİLECEK”

Bütçe görüşmelerinde dile getirdiği sorunlara ilişkin Ulaştırma Bakanlığından gelen yanıtları açıklayan Ahmet Erbaş: “Ulaştırma Bakanlığı Zafertepe OSB kavşağının 2022’de projelendirileceğini söylüyor. İnşallah 2022 yılı veya en geç 2023 yılının başında bu kavşak bitmiş olacaktır. Yine Tavşanlı Domaniç yolunun mutlaka biteceği belirtildi. Domaniç-İnegöl yolunun geliştirilmesine yönelik bir çalışma olduğu bilgisi geldi” dedi. Öte yandan Eti Bor Genel Müdürü ile de bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek; “Çok yakında Balıkesir’e yapılan fabrikanın daha büyüğünün Emet Hisarcık arasında yapılacağını ve bununla ilgili bir ÇED raporunun hazırlanmaya başladığını söyledi. Emet ve Hisarcık için çok büyük bir kazanç” şeklinde konuştu.

“DEĞERLERİMİZİN FARKINDA DEĞİLİZ”

Ahmet Erbaş, Kütahya’nın kültür ve turizm potansiyeline de değindi. İl genelinde Türkiye çapında ses getiren ulusal ve uluslararası iki törenin olduğunu söyleyerek; “Biri 30 Ağustos Zafer Bayramı Dumlupınar törenleri biri de eylül ayında yapılan Hayme Ana Şenlikleri. Bizim bu iki töreni de mutlaka daha büyük bir şekilde yapmamız gerekiyor. Birçok alanda kendimizi tanıtamadığımızı anlatıyoruz. Hiç olmazsa senede iki kere ulusal ve uluslararası gündem oluruz. Değerlerimizin farkında değiliz” açıklamasında bulundu.

“TARIMDA ELEKTRİK MALİYETİ KONUTLARIN ALTINA İNSİN”

MHP olarak Tarım Bakanlığı ile ilgili bir yasa tekliflerinin şu an mecliste beklediğini de açıklayan Erbaş: “Tarım giderlerinin büyük bir kısmı elektrik üzerine. Tarımda kullanılan elektrik maliyetlerinin mutlaka konut fiyatlarının altına inmesi lazım. Şu anda tarımda uygulanan elektrik fiyatları konut fiyatlarının üstünde. Bu elektrik parasını devlet ya da özel herhangi bir banka ödesin. Hasat zamanı geldiğinde de köylü parasını tek seferde bankaya ödesin. Direk muhatap bir banka olsun. Bununla ilgili bizim bir yasa teklifimiz var” diyerek hayırlı bir haber beklediklerini belirtti.

“KÜTAHYA’NIN EN BÜYÜK CEZASI ÇİNİGAZ”

Ahmet Erbaş Kütahya’da yaşayan hemen hemen herkesin şikayetçi olduğu doğalgaz dağıtım şirketi ilgili de açıklama yaptı. “Son 10, 15 yılın Kütahya için verilmiş en büyük cezası Çinigaz’dır” diyen Ahmet Erbaş: “Ya böyle bir dağıtım şirketi olabilir mi? Bir Allah’ın kulu memnun olmaz mı ya? Benim doğalgazla en ufak bir işim yok ama bunlar benim siyasi rakiplerim. Seçimlerde çıktılar alenen Aslanapa’ya gittiler. ‘X partiye oy verir de belediye başkanı seçerseniz buraya doğalgaz gelir, bunun dışında kimi seçerseniz seçin doğalgaz gelmez’ dediler. Bir ticaret erbabının bunu yapmasının bir anlamı var mı? Çinigaz’dan vatandaş ne kadar şikâyetçiyse ben de o kadar şikâyetçiyim” diyerek tepkisini dile getirdi.

ALIÇ: “MHP 53 YILDIR BÖYLE BİR ŞEY YAŞAMADI”

MHP’den ihraç edilerek Kütahya Belediyesindeki görevlerine son verilen bazı kişilerin işe geri alındığı söylemleri üzerine bir açıklama yapan MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Alıç da: “MHP kurulduğu günden bugüne, 53 yıldır böyle bir olay yaşamamıştır. Partimizden ihraç edilen herhangi birisi partimizin belediyesi ya da başka bir kurumunda işe geri alınmamıştır. Bu konu hakkında biz de bir şey bilmiyoruz. Bunu açıklaması gereken sayın belediye başkanımız. Bu konu hakkında bir bilgimiz yok. Çünkü bizle bir istişare yapmadı. Biz de merakla vereceği cevapları bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.