“BİR KURUŞUNU KENDİME HARCAMADIM”

“BİR KURUŞUNU KENDİME HARCAMADIM”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.01.2022
1
A+
A-

Kamuoyunda gündeme gelen doğalgaz huzur hakkına ilişkin açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, alınan maaşın kendileri tarafından belirlenmediğine vurgu yaptı. Bugüne kadar aylık 20 bin lira aldığını söyleyen Başkan Işık: “Bu 20 bin liranın fazlasını da başkanlık makamına gelen gariban Anadolu çocuklarına dağıttım, dağıtmaya devam ediyorum. Ben Prof. Dr. Alim Işık olark ilk günden bugüne kadar Çinigaz’dan almış olduğum huzur hakkının bir kuruşunu kendime harcamadım” dedi.

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, Kütahya’da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Kütahya Belediyesi Bengisu Sosyal Tesislerinde düzenlenen programa Başkan Işık’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları Abdullah Damcı, Murat Arık, Ertuğrul Cevahir, Kütahya Gazeteciler Cemiyet yönetimi ve basın mensupları katıldı. Başkan Işık’ın Kütahya belediyesinin faaliyetlerini anlattığı sunumu ile başlayan program, basın mensuplarının sorularıyla devam etti.

“İLKLERİ HAYATA GEÇİRDİK”

İki buçuk yıllık görev süresi içinde Kütahya’da birçok alanda Türkiye’ye örnek olan ilkleri hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Işık, özellikle akıllı şehir uygulamaları konusunda Çevre ve Şehirlik Bakanlığının diğer belediyelere örnek göstereceği uygulamaların gerçekleştiğini ifade etti. Sosyal yardım alanında da yine Türkiye’ye örnek projelerle veren el ile alan elin birbirini görmediği bir dönemi başlattıklarını ifade eden Başkan Işık, kadınlardan çocuklara, askere gidecek gençlerden öğrencilere kadar birçok alanda sosyal yardımların medeni bir şekilde devam ettiğini söyledi.

400 KİLOMETRENİN YARISI ASFALTLA KAPLANDI

Kütahya’nın toplam yol ağının 400 kilometre olduğunu ifade eden Başkan Işık, iki buçuk yıllık süreçte 200 kilometrelik alanın asfalt kaplama işlemlerinin tamamlandığını söyledi. Yoncalı’da inşası devam eden spor tesisleriyle o bölgenin sporcu kamp merkezine dönüşeceğini ifade eden Başkan Işık, Ilıca’da da yeni sıcak su sondajları ile Ilıca’nın sıcak sorununa çözüm olduklarını söyledi.

ZAFER MEYDANI BU YIL BİTİYOR

Başkan Işık, Kütahyalıların merakla beklediği vizyon projelerinden “Zafer Meydanı” projesine ilişkin de açıklamalarda bulundu. Şu anda İller Bankası tarafından uygulama projelerinin bitirilip teslim edilmesini beklediklerini açıklayan Başkan Işık: “Proje teslim edildiğinde belediyemiz tarafından ihale süreci başlatılacak. Bekleme aşamasında da proje mülkünün belediyemize kazandırılması süreci başlatıldı ve şu anda meydan projesini yapacağımız arazi Kütahya belediyesinin mülkü oldu. Özellikle bu konuda valimize teşekkür ediyorum. Eski belediye binasını Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin idari ihtiyacını karşılamak üzere talep ettiklerinde takas yöntemiyle o binayı özel idareye verdik, özel idareye ait olan proje alanını da bina karşılığında biz alarak sorunların çözümünü sağlayacak bir yol bulduk” dedi. Işık ihalenin ardından bu yıl içerisinde Zafer Meydanının şehre kazandırılacağını söyledi.

“BÜTÇE İÇİ İŞLETME MODELİNDE” PİLOT İL KÜTAHYA

Bütçe İçi İşletme Modelinde pilot il seçildiklerini açıklayan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık: “Çevre Ve Şehircilik, İklim Değişikliği Bakanlığının uygun görüşleri sonucunda Kütahya Belediyemiz, yerel yönetimlerde çalışma yapılacak tek il seçildi. Yani bizim uyguladığımız model Türkiye’deki diğer belediyelere örnek gösterilecek. Bunun için de hem burada çalışan personelimize hem de buna destek veren Kütahyalı hemşerilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Kütahya Belediyesinin İşletme İştirakler Müdürlüğünün uyguladığı yönetim sisteminin işletmecilik anlayışı, Türkiye’ye model olacak” dedi.

“GARİBANA DAĞITTIM, DAĞITMAYA DA DEVAM EDECEĞİM”

Başkan Işık, kamuoyunda gündem gelen doğalgaz huzur hakkı söylemlerine de değindi. Yönetim Kurulu üyelerinin maaşlarını kendilerinin belirlemediğinin altını çizen Başkan Işık: “Ben buranın üyesi olmadan belediye başkanı seçildikten sonra Çinigaz’ın o günkü yönetimi, maaş sistemini belirlemiş olup, brüt 30 bin liradır. Net olarak ise 3 ayda o günden bugüne değişmemek kaydıyla 60 bin 225 lira para alıyorum. Yani aylık 20 bin lira. Bu 20 bin liranın fazlasını da başkanlık makamına gelen gariban Anadolu çocuklarına dağıttım, dağıtmaya devam ediyorum. Çinigaz kurulduğu günden beri bu ilde belediye başkanlığı yapan tüm başkanlarımız doğal yönetim kurulu üyeliği yaptıkları için aynı huzur hakkından alıyordu. Bu haklar belediyeye değil şahsa verilen mevduat gereği haklardır. Kullanım ve harcamalarını tabi ki herkes kendine göre yapar. Ben Prof. Dr. Alim Işık olark ilk günden bugüne kadar Çinigaz’dan almış olduğum huzur hakkının bir kuruşunu kendime harcamadım” diyerek tepkisini dile getirdi.

CUMHURİYET CADDESİNE HALK KARAR VERECEK

Hayata geçirilecek projelerden birinin de “Cumhuriyet Caddesini Sağlıklaştırma” projesi olduğunu söyleyen Başkan Işık: “Projemiz kapsamında meydanı tamamladıktan sonra kamuoyu ile yapacağımız görüşmeler ve gerekirse referandum sonucunda çıkan sonuca göre oranın şekillendirilmesini yapacağız. Eğer tek istikamette Ulu Cami yönünde bir trafik akışı sağlayabilirsek projeyi ona göre düzenleyeceğiz. Sağlayamazsak da bu haliyle kullanılması bizim içimize sinmiyor. Orayı şehrimize yakışan çok güzel bir caddeye dönüştüreceğiz. Proje hazırlandı, sadece süreci bekliyoruz” ifadelerine yer verdi. Katılım sağlayan basın mensuplarına görevlerinde başarılar dileyen Başkan Işık, günün anısına gazetecilere birer hediye takdim etti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram