BAŞKAN ŞAHBAZ: “VATANDAŞ MAĞDUR EDİLİYOR”

BAŞKAN ŞAHBAZ: “VATANDAŞ MAĞDUR EDİLİYOR”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 28.05.2022
4
A+
A-

Kütahya’da ön ödemeli su sayaçlarına yapılan yüzde 256 zamma tepki gösteren CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz: “AKP ve MHP gruplarının desteği ile 430 TL olan ön ödemeli su sayaçları satış fiyatı yüzde bin 100TL olarak belirlenmiştir. Kütahya Belediyesinin bizzat kendisinin su sayaçlarını abonelere bin 100 TL satması vatandaşı mağdur etmektir” dedi.

Kütahya’da ön ödemeli sayaçlara yüzde 256 zam yapıldı. Mayıs ayı meclis toplantısında AK Parti ve MHP’nin oylarıyla kabul edilen yeni tarifeye göre 430 TL olan ön ödemeli su sayaçları satış fiyatı bin 100 TL oldu. CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, parti il binasında yaptığı açıklamada, Çinigaz’ın ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarda ‘düzeltme’ adı altında aldığı fahiş ödemelerden sonra şimdi de bizzat Kütahya Belediyesinin ön ödemeli su sayacı kullanan abonelerden kanunsuz olarak tahsilat yaptığını kaydetti.

430 LİRADAN BİN 100 LİRAYA YÜKSELDİ

Kütahya’da yeni su aboneliği almak isteyenlere ön ödemeli sayaç kullanma zorunluluğunun dayatıldığını aktaran Başkan Şahbaz: “Mayıs ayında gerçekleşen Belediye Meclis toplantısında AKP ve MHP gruplarının desteği ile 2021’de 430 TL olan ön ödemeli su sayaçları satış fiyatı yüzde 256 artışla bin 100TL olarak belirlenmiştir. Kartlı olmayan mekanik su sayaçlarının bedeli 250-300 TL arasında değişmekte iken, Kütahya Belediyesi yasal dayanağı olmadan aboneleri bin 100 TL bedelle ön ödemeli sayaç kullanmaya mecbur bırakmaktadır. Ayrıca ön ödemeli sayaç kullanan abonelerden birkaç yılda bir bugünün fiyatları ile 120 TL pil değişim ücreti, arıza dışında sayaç uzun süre kullanılmadığında kendini kilitlemesi ile 60 TL servis ücreti ile alınmaktadır ki bu da vatandaşa büyük bir ek yük getirmektedir. En yakın komşu ilimiz olan Eskişehir’de abonelere su sayacının belediye tarafından ücretsiz takıldığı, sayaç bedeli ödemiş olan abonelerden ise su bedelinin yüzde 10 indirimli alındığı bilinmektedir. Hal böyle iken Kütahya Belediyesinin bizzat kendisinin su sayaçlarını abonelere bin 100 TL satması vatandaşı mağdur etmektir” ifadelerini kullandı.

“SOSYAL DEVLET İLKESİNE AYKIRI”

Suyun temel bir insan hakkı olduğuna vurgu yapan Başkan Şahbaz: “Kontörü biten ve su alacak parası olmayan vatandaşların içme ve kullanma suyu kullanamayacağı anlamına gelir ki bu durum, sosyal devlet ilkesine ve bir kamu görevi olan belediyeciliğin özüne aykırıdır. Bu nedenle su aboneliği sırasında mekanik veya ön ödemeli sayaç takma hakkı abonenin tercihine bırakılmalıdır. 3516 sayılı Ölçüler ve Ayarlar Kanununa göre elektrik saati, doğalgaz saati gibi diğer ölçü aletlerinde olduğu gibi su sayaçlarında da  on yıllık kullanım sonunda periyodik muayenelerinin yapılması öngörülmektedir. Kütahya Belediyesi tarafından abonelere gönderilen yazılarla su sayaçlarının on yılı doldurduğu gerekçesiyle periyodik muayenelerinin yapılması gerektiği, aksi takdirde 620-12 bin TL para cezası uygulanacağı uyarısı yapılarak ‘Kullanmakta olduğunuz sayacın periyodik muayene işlemleri belediyemiz tarafından baylan marka yeni kartlı su sayacı ile değişimi yapılacak, ücreti abone numaranıza işlenecektir’ denilmekte ve güncel bedel olarak 300 ila 516 TL arasında su sayacı bedeli talep edilmektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ilgili yönetmeliği uyarınca su sayaçlarının her on yılda bir periyodik muayenesi gerekmekte olup bu uygulamadan sayacın kullanıcıları olarak su satışını yapan belediye sorumludur” ifadelerini kullandı.

“BEDELİ BELEDİYE KARŞILAMALI”

Konu ile ilgili olarak Kütahya Valiliği İl Sanayi Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğünden yazılı olarak bilgi talebinde bulunduklarını aktaran Şahbaz şöyle devam etti: “Periyodik muayene bedeli 2022 yılı süresince Anma debisi 10 m3/h’e kadar olan sayaçlar) 10 m3/h dâhil) 21,1 TL; Anma debisi 10 m3/h’ten büyük olan sayaçlar için 30 TL olarak bildirilmiş olup bu tutarın su sayacının kullanıcısı olan belediye tarafından karşılanması gerekmektedir. İlgili yönetmelik, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün yazıları ve Kütahya Belediyesinin uygulamalarından; Kütahya Belediyesi’nce karşılanması gereken 21,1 ile 30 TL arasındaki periyodik muayene bedelinin yasa ve yönetmeliklere aykırı ve yönetmelikte belirtilen tarifenin çok üzerinde, 300 ila 515 TL gibi yüksek bedelle su sayacı değişikliği adı altında abonelerden tahsil edildiği görülmektedir.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram