“BARIŞÇIL TOPLANTI HAKKI ENGELLENEMEZ”

“BARIŞÇIL TOPLANTI HAKKI ENGELLENEMEZ”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 17.02.2022
1
A+
A-

Muş Valiliği’ne basın açıklaması yasağının Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu belirten, Kütahya Barosu’nun da aralarında bulunduğu 71 barodan, valilik yasağına yönelik ortak kınama açıklaması geldi.

Muş’ta biri tutuklanan biri de adli konrol şartıyla serbest bırakılan iki avukat için Muş Adliyesi önünde yapılmak istenen açıklamanın valilik yasağıyla engellenmesine 71 kentin barolarından ortak tepki geldi. Muş Barosu Başkanı Kadir Karaçelik’in meslektaşları için yapmak istediği açıklamanın engellenmesinin kınandığı açıklamada, barolar, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde ‘herkesin önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı’ olduğuna işaret ederek, “Muş Barosu’nun basın açıklaması yapmasının yasaklanması Anayasa’nın 13. maddesine açıkça aykırıdır” denildi.

VALİLİK BASIN AÇIKLAMASINI ENGELLEDİ

71 baronun ortak açıklamasında olay şöyle anlatıldı: “Muş Barosu’na bağlı iki avukat meslektaşımız 12.02.2022 tarihinde gözaltına alınmış, 13.02.2022 tarihinde adliyeye sevk edilen avukat meslektaşlarımızdan biri tutuklanmış, diğeri ise adli kontrolle serbest bırakılmıştır. Muş Barosu avukatlarının sorgusu sonrasında kolluk görevlilerinin adliye içinde müdafilik üstlenen avukatların görüntüsünü almasına tepki olarak 14.02.2022 tarihinde Muş Adliyesi önünde yapmak istediği basın açıklaması Muş Valiliği’nin yasaklama kararı gerekçe gösterilerek engellenmiş ve Muş Barosu Başkanı Av. Kadir Karaçelik’e basın açıklaması yaptırılmamıştır. Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı Anayasa’nın 34’üncü maddesinde düzenlenmiştir. Anılan maddenin birinci fıkrasına göre, herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 11. maddesi de barışçıl toplantı özgürlüğünü düzenlemiştir. Buna göre, herkes asayişi bozmayan toplantılar yapmak, dernek kurmak, ayrıca çıkarlarını korumak için başkalarıyla birlikte sendikalar kurmak ve sendikalara katılmak haklarına sahiptir.”

“MUŞ BAROSU’NUN GÖREV YAPMASI ENGELLENMİŞTİR”

Açıklamanın devamında şunlar söylendi: “Muş Barosu’nun basın açıklaması yapmasının yasaklanması Anayasa’nın 13. maddesine açıkça aykırıdır. Anayasanın 13. maddesine göre; temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz. Yine yasaklama kararı barışçıl toplantı hakkının kullanımına müdahale etmek için yeterli ve somut gerekçeler içermemektedir. Henüz kullanılmayan bir temel hakka ilişkin önceden soyut çıkarım ve beklentilerle, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına dolayısıyla ifade özgürlüğüne yapılan sistematik müdahale demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun bir müdahale olarak değerlendirilemez. Muş Barosu 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’na tabi bir kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşudur. 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nun 76. ve 95. Maddelerinde Barolara hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak görevi ve yetkisi verilmiştir. Bugün Muş’ta engellenen basın açıklamasıyla Muş Barosu’nun görev yapması engellenmiştir. Bu durum demokratik toplum değerleriyle bağdaşmayan ve dolayısıyla kabul edilemez bir tutumdur.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram