ATAÇ: “MİLYONLARCA AVROLUK BAŞARISIZLIĞIN CEZASI ESKİŞEHİRLİLERE ÖDETİLEMEZ”

ATAÇ: “MİLYONLARCA AVROLUK BAŞARISIZLIĞIN CEZASI ESKİŞEHİRLİLERE ÖDETİLEMEZ”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 28.03.2022
0
A+
A-

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, son günlerde kent gündemine gelen Hasan Polatkan Havalimanı’nın kapatılacağı iddiaları hakkında bir değerlendirmede bulundu. Ataç, Kütahya Zafer Havalimanı’nı “yanlış proje” olarak değerlendirerek: “Milyonlarca avro zarar eden ve bedel ödenmesi gereken yanlış bir proje orta yerde dururken, kimse bu başarısızlığın cezasını Eskişehirlilere ödetemez” dedi.

Kütahya Zafer Havalimanı hakkında bilgi veren Ataç: “Kütahya Zafer Havalimanı’nın 22 Nisan 2011 tarihinde inşaatına başlanmış, 25 Kasım 2012 tarihinde hizmete açılmıştır. 155 milyon TL’ye mal olan havalimanı 2044 senesine kadar özel bir firma tarafından işletilecektir. Kütahya-Afyon-Uşak illerine hizmet vermek üzere yapılan Zafer Havalimanı için 2021’de iç hatlarda 775 bin 137, dış hatlarda ise 542 bin 596 kişilik yolcu garantisi verildi. Ancak verilen hedef yüzde 99 yanılma payı ile tutturulamadı ve 2021’de iç hattı kullanan yolcu sayısı 9 bin 228 olurken, dış hat kullanan yolcu sayısı da bin 904’te kaldı. Havalimanının eksik kalan 1 milyon 306 bin 537 yolcusu için, 6 milyon 938 bin 738 avro ödenmek zorunda kalındı. Eskişehir’imizde bulunan Hasan Polatkan Havalimanı ise sadece 2021 yılında 99 bin 172 yolcuya hizmet verdi. Yanlışlar ile dolu Zafer Havalimanı; yanlış bir karar ile yapılmış, yanlış şekilde yönetilmeye başlanmış ve yine büyük bir yanlışlık yapılmak istenmektedir” şeklinde konuştu.

“ZAFER’İN EKSİK YOLCU SAYISI ESKİŞEHİR’İ TERCİH EDENLERLE KAPANMAK İSTENİYOR”

Yolcuları Kütahya Zafer Havalimanı’na yönlendirmenin onlara ekstra yük getireceğini bildiren Ataç: “İktidar tarafından her zaman olduğu gibi verilmiş olan yanlış karar ve planlama hatasını içeren bu olayda, Kütahya Havalimanı’nın eksik kalan yolcu sayısı, Eskişehir’i tercih eden 100 bin yolcu ile kapatmak istenmektedir. Sivil Havacılık Müdürlüğü tarafından Eskişehir’e uçan ticari uçak firmalarına, Hasan Polatkan Havalimanı’na 1 Nisan 2022 tarihinden sonra uçuş izni vermeyerek yolculara ekstra yük getirecek şekilde Kütahya Zafer Havalimanı’na yönlendirilecektir” dedi.

“YANLIŞ VE ART NİYETLİ HESAPLAR YAPILIYOR”

Bu uygulamanın Eskişehir’i ve Eskişehirlileri cezalandırmaktan başka bir şey olmadığını ifade eden Ataç: “Bu tür yanlış ve art niyetli hesapları yapanların unutmaması gereken bir gerçek var; Eskişehir, kendisine ceza verilircesine atılmak istenen adımları daima engellemeyi bilmiştir. Bu yanlış uygulamadan da dönülmesi için ne gerekiyorsa; sosyal, siyasal ve hukuki mücadeleyi vermekten geri durmayacaktır. Milyonlarca avro zarar eden ve bedel ödenmesi gereken yanlış bir proje orta yerde dururken, kimse bu başarısızlığın cezasını Eskişehirlilere ödetemez. Biz de bu mücadelede Eskişehir’imiz için üzerimize düşeni yapmaya hazırız” sözlerini kullandı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram