“ARZ TALEP DENGELENDİĞİNDE KİRALAR İSTEDİĞİMİZ SEVİYEYE GELECEK”

“ARZ TALEP DENGELENDİĞİNDE KİRALAR İSTEDİĞİMİZ SEVİYEYE GELECEK”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.05.2022
1
A+
A-

Ülke genelinde kiracıları ekonomik sıkıntıya sokan kira artışlarını, pandemi sonrası yaşanan enflasyon artışına bağlayan AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan: “Konuttaki arz ve talep dengelendiği zaman kiralar isteğimiz seviyelere gelecektir” dedi.

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan mecliste grubu adına söz alarak, İYİ Parti’nin kiracıların korunması amacıyla verdiği Meclis Araştırması teklifine aleyhte oy verdiklerini açıkladı.

“ENFLASYONDAKİ ARTIŞLAR KİRA FİYATLARINI YÜKSELTTİ”

Kira zammının kiracılar ile ev sahipleri arasındaki önemli konulardan biri olduğuna dikkat çeken Milletvekili Tan: “Kiradaki yıllık artış ev sahibi ile kiracı arasında imzalanan sözleşmenin şartlarına bağlı olmakla beraber aynı zamanda yasa gereği tüketici fiyat endeksi ve enflasyon rakamlarına bağlıdır. Mülkün aylık kiralama bedeline TÜFE oranından daha yüksek bir zam uygulanamamaktadır. Pandemi sonrası dünya genelinde yaşanan ekonomik daralma her sektörde fiyat ve enflasyon artışlarını beraberinde getirmiş, enflasyon oranındaki artışlar ise kira fiyatlarının yükselmesi sonucunu doğurmuştur” ifadelerini kullandı.

“DENGEYİ TOKİ SAĞLAYACAK”

Konuttaki arz ve talep dengelendiği zaman kiraların istedikleri seviyelere geleceğini kaydeden Ahmet Tan: “Bu amaçla, beş yıl satılmaması şartıyla TOKİ eliyle önümüzdeki süreçte 81 ilimizde başlatılacak olan sosyal konut projeleri arz ve talebi dengelemede önemli bir rol oynayacaktır. Biliyorsunuz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan düşük faizli konut kredisi kampanyasıyla konut satışlarındaki hareketlenmeyle ev sahibi olmayan vatandaşlarımızın düşük faizli finansman sayesinde ev sahibi olması amaçlanmıştır. Bu kampanyayla 3 önemli adım atılmış olacaktır: İlk evini alacak vatandaşlarımıza 2 milyon Türk lirasına kadar 0,99 faiz oranlı konut kredisi imkânı sağlanacak ve birçok vatandaşımız inşallah konut sahibi olacaktır. Diğeri, inşaat sektöründe Mayıs ayı itibarıyla yüzde 40’ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanması için 20 milyar Türk lirası kaynak aktarılarak bu sayede konut sektöründeki arz ve talep dengesine önemli bir katkı sağlanmış olacaktır. Bir diğeri ise, konut değerinin en az yarısının 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz hesapları veya fiziki altınların Merkez Bankasına satılarak karşılanması hâlinde 2 milyon Türk lirasına kadar 0,89 faizli konut kredisi imkânı sağlanacaktır” açıklamasında bulundu.

“MEVCUT DURUMU DÜZELTECEK OLAN YİNE AK PARTİ’DİR”

Vatandaşlarımızın maruz kaldığı sıkıntıları bildiklerine vurgu yapan Ahmet Tan: “İktidar olarak her alanda vatandaşımızın yaşadığı sıkıntıların farkında olduğumuzu belirterek devletimizin bütün kurumlarıyla fahiş fiyat artışları yapanların ensesinde olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum. Yine, ifade etmek istiyorum ki hiç kimsenin endişesi olmasın, 2002 öncesi ekonomik yapıyı düzelttiğimiz gibi bu mevcut durumu düzeltecek olan yine AK Parti’dir. Bu vesileyle İYİ Partinin Meclis araştırması açılması teklifine aleyhte oy kullanacağımızı belirtiyor, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram