“ARILAR EKOSİSTEMDE KİLİT ROL OYNAR”

“ARILAR EKOSİSTEMDE KİLİT ROL OYNAR”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 24.05.2022
5
A+
A-

DPÜ FEF, Arıların Sesi Ol başlıklı konferansa ev sahipliği yaptı. Konferansta ‘Arıların Yok Olması Afettir’ başlıklı sunumunu gerçekleştiren Doç. Dr. Nilüfer Dalkılıç: “Arılar ekosistemde kilit rol oynar. Arıların bal yapmaktan daha önemli bir görevi var. O da doğadaki çeşitliliği sağlamak” dedi.

DPÜ’de Arıların Sesi Ol Konferansı düzenlendi. Şair Şeyhi Konferans Salonu’nda Arıcılık ve Risk toplulukları tarafından ortaklaşa düzenlenen konferansa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, DPÜ KUBFA öğretim üyesi Doç. Dr. Nilüfer Dalkılıç, DPÜ FEF akademisyen Öğr. Gör. Sema Çetinkaya ve öğrenciler katıldı.

“ARILAR YOK OLDUĞUNDA İNSAN ÖMRÜ 4 YIL”

Törende arıların canlı yaşamına katkılarının anlatıldığı ‘Arıların Yok Olması Afettir’ başlıklı sunumu yapan Doç. Dr. Nilüfer Dalkılıç: “Arılar ekosistemde kilit rol oynar. Arıların bal yapmaktan daha önemli bir görevi var. O da doğadaki çeşitliliği sağlamak. Arılar yok olduğunda insan nesli sadece 4 yıl gibi çok kısa bir sürede yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalırdı. Arılar olmadan şu anda sahip olduğumuz gıdaların üçte birine sahip olamazdık. 2000-3000 kadar çiftlik hayvanının ve yabani bitki türünün varlığının yüzde 80’ini bal arılarının tozlaşma faaliyetlerine borçlu olduğumuz bilimsel bir gerçek” diye konuştu.

ARICILIK SİGORTASI ANLATILDI

Doç. Dr. Dalkılıç, arıcılık etkinlikleri için Hazine ve Maliye ile Tarım ve Orman Bakanlıklarının eş güdümünde yürütülen Tarım Sigortaları Havuzu’nun Arıcılık Sigortası hakkında öğrencileri bilgilendirdi. Etkinliğin sonunda Prof. Dr. Hasan Göçmez, etkinliği düzenleyen topluluklara ve akademisyenlere teşekkür etti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram