“ARABESK KÜLTÜRÜ KADINA ŞİDDETİ ARTIRDI”

“ARABESK KÜLTÜRÜ KADINA ŞİDDETİ ARTIRDI”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 28.03.2022
3
A+
A-

Şehit Selim Cansız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen “Başköşe Konuşmaları”nın konuğu yazar ve eğitimci Müzeyyen Çelik oldu. Hikâyelerinde genellikle kadın temasını işlediğini aktaran Çelik: “Yoğun sosyolojik okumalarım ve izlenimlerin sonucunda kadına şiddeti körükleyen zihinsel altyapıyı oluşturan sebeplerden birinin 80’li yıllarda pik yapan arabesk kültürü olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Şehit Selim Cansız Anadolu İmam Hatip Lisesi Kütüphanesi koordinatörlüğünde düzenlenen ve gelenek haline gelen Başköşe Konuşmaları’nın 10’uncu programı 23 Mart 2022’de okul kütüphanesinde düzenlendi. Bu haftanın başköşe konuşmacısı yazar ve eğitimci Müzeyyen Çelik oldu.

“YAZI HAYATINA ŞİİRLE BAŞLADIM”

Konuşmasına okuma ve yazma serüvenini anlatarak başlayan Müzeyyen Çelik, çok küçük yaşlardan beri kitap okumaya merak saldığını ve İHL’de okuduğu sırada öğretmeninin yönlendirmesiyle okumalarını disipline ettiğini ve okumanın esas bir uğraş olduğunu belirtti. Yazı hayatına şiirle başladığını ifade eden Çelik, uzun bir süre şiir yazdığını ve yayımladığını fakat öykü yazmaya başladıktan sonra kendini ifade etme noktasında daha rahat olduğunu söyledi.

“KADIN TEMASINI İŞLEDİM”

 “Bütün Ağırlıklarım” kitabındaki hikâyelerin genellikle kadın temasını işlediğini söyleyen Çelik konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Biz, kadını ikinci sınıf insan olarak gören kültüre, medeniyete, dine mi sahibiz? Hâlbuki dinimizde kadına daha fazla merhamet gösterilmesi emredilmiştir. Yoğun sosyolojik okumalarım ve izlenimlerin sonucunda kadına şiddeti körükleyen zihinsel altyapıyı oluşturan sebeplerden birinin 80’li yıllarda pik yapan arabesk kültürü olduğunu söyleyebiliriz. Ya benimsin ya toprağın demek, ne demek? Bize zarar vermediği halde bir canlıyı öldürmek hiç hoş değil. Bu tarz dürtüleri insanın bastırması lazım. Bu da okuyarak, anlayarak ve anlayış göstererek olur.” Öğrencilerin dikkatle takip ettiği program yoğun bir ilgiyle karşılandı. Bir sonraki programın 30 Mart 2022’de şair ve yazar Ethem Erdoğan tarafından “Sezai Karakoç’un Samanyolunda Ziyafeti” başlığıyla icra edileceği katılanlara duyuruldu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram