ALTI PARTİDEN BASIN AÇIKLAMASI: “İNSANLARIMIZ AÇIZ DİYE FERYAT EDİYOR”

ALTI PARTİDEN BASIN AÇIKLAMASI: “İNSANLARIMIZ AÇIZ DİYE FERYAT EDİYOR”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 31.01.2022
0
A+
A-

Kütahya 6 il başkanı ve CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap bir araya gelerek ülkedeki ekonomik krizi protesto ettiler. Grup adına basın açıklamasında bulunan CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz: “Bugün insanlarımız artan gıda fiyatları nedeniyle artık sofralarına bir tas yemek koyamaz hale gelmiştir. Her gün açız diyerek feryat eden insanlarımızın çığlıkları hayatımızı doldurmaktadır. İnsanlarımız artık temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmiştir” dedi.

Kütahya’da CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, Deva Partisi ve Gerçek Bağımsız Türkiye Partisi Sanayi alanında yaşanan enerji krizi ve Kütahya ve ülke gündeminde meydana gelen ekonomik darboğazı protesto etmek amacıyla bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu. Basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı olarak Zeliha Aksaz Şahbaz, İYİ Parti İl Başkanı Ali Soycan, Demokrat Parti İl Başkanı Hakkı Yağız, Gelecek Partisi İl Başkanı Serdar Seven, DEVA Partisi İl Başkan Vekili Recep Gerçek, Bağımsız Türkiye Partisi İl Başkan Vekili Recep Göl ve CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap katıldı.

“İNSANLARIMIZ TEMEL İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMIYOR”

6 parti adına açıklamada bulunan CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz: “Ülkemiz maalesef tam bir yönetim krizi yaşamaktadır. Halkımız yüksek enflasyon, gelir yetersizliği ve derin bir yoksulluk altında ezilmektedir. Halkımız çarşı pazarda gerçek enflasyonu yaşamakta, açıklanan verilerin ne kadar gerçekçi olduğunu bilmektedir. Tarlasına gübre atamayan, artan mazot fiyatları nedeniyle tarlasını sulayamayan çiftçilerimiz, yeterli ürün alamamaktadır. Bugün insanlarımız artan gıda fiyatları nedeniyle artık sofralarına bir tas yemek koyamaz hale gelmiştir. Her gün açız diyerek feryat eden insanlarımızın çığlıkları hayatımızı doldurmaktadır. İnsanlarımız artık temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmiş ve açlık baskısı altında yaşamaktadır. İşsizliğin, gelir azlığının halkımızı kasıp kavurduğu bu dönemde asgari ücret neredeyse kural haline gelmiştir. Resmi rakamlarla OECD ülkeleri arasında en fazla işsizlik oranı Türkiye’de yaşanmaktadır. Genç işsizlik oranı % 25’in üzerindedir. Eğitim almak isteyen gençlerimiz yeteri yurt olmadığı için fahiş fiyatlarla özel yurtlarda barınmak zorunda kalmakta veya eğitimi bırakmak zorunda kalmaktadır”  ifadelerine yer verdi.

“VATANDAŞIN FATURASINDA YÜZDE 47’LİK BİR ARTIŞ VAR”

Vatandaşların kira öder gibi doğalgaz ve elektrik faturası ödediğini kaydeden Başkan Şahbaz, sanayicinin enerji girdisindeki ağır maliyetler altında ezildiğini söyledi. Doğalgaza geçen yıl içerisinde 11 defa zam yapıldığına dikkat çeken Başkan Şahbaz: “Vatandaşın faturasında yüzde 47’lik bir artış var. Sanayicinin faturası tam 5 buçuk katına çıkmış, yüzde 450 zamlanmış. 2022 Ocak ayı içinde sanayide kullanılan doğalgaza % 50, konutlarda kullanılan doğalgaza % 25 elektriğe % 130’a varan zam yapılmış ve yaşam maliyeti açıklanan enflasyonun kat kat üzerinde artmıştır. Her gün gelen zamlarla benzin ve mazot fiyatları 1 Aralık 2021 fiyatlarına göre % 45 artmıştır” dedi.

“DOĞALGAZ FİRMALARI HALKIMIZA ADETA ZULMEDİYOR”

Tekel haline gelen doğalgaz firmalarının halka adeta zulmettiğini söylene Başkan Şahbaz: “İlimizde daha önce ön ödemeli olarak abonelik almış bulunan tüketiciler, Çinigaz tarafından faturalı hatta geçmek için zorlanmaktadır. Halkımızdan her gün şikâyetler gelmektedir. Usulsüz kullanım denilerek kış ortasında sayaçlar sökülmekte, gecikmiş eski tarihli faturaları ödemesi takip edilmediği için abonelikler iptal edilerek halkımız zor durumda bırakılmaktadır. Yeterli ücretsiz kart dolum istasyonu açılmamakta, insanlarımız saatlerce kalabalık kuyruklarda bekleyerek dolum yapabilmektedir. Açılan ücretli dolum istasyonlarında her doldurmada 3.5 TL alınarak haksız kazanç elde edilmektedir. 2018 yılında çıkartılan bir yönetmelikle, örneği görülmemiş bir uygulama ile zamanında fiyatı neyse ön ödemeli olarak peşin alınan doğalgaza fatura kesilerek dolum için giden vatandaşlardan tekrar ücret tahsil edilmektedir” diye konuştu.

“TÜM BUNLARIN SORUMLUSU AK PARTİ”

Başkan Şahbaz, KDV ve ÖTV ile maliyetlerin artması, enerjide sübvansiyonların uygulanmaması neticesinde 2021 üretici enflasyonunun %80 üzerinde gerçekleştiğini söyledi. Enflasyon oranının tüketiciye yansımamasının mümkün olmadığını vurgulayan Şahbaz: “İleride bu maliyet artışları çok büyük zamlarla tüketicinin karşısına çıkacaktır. Artan hayat pahalılığı karşısında ezilen halkımıza destek olunması için elektrik, doğalgaz ve temel gıda ürünlerinde KDV ve ÖTV’nin sıfırlanması zorunlu hale gelmiştir. Tüm bunların sorumlusu 20 yıldır bu ülkeyi tek başına yöneten AK Parti iktidarıdır. Artık sorumluluktan kaçmak için hiçbir bahaneleri kalmamıştır. Ülkemizin bu yönetim ile kaybedecek bir günü bile yoktur. Hemen erken seçime gidilmelidir” açıklamasında bulundu.

“ÜLKEMİZİ YÖNETMEYE TALİBİZ”

Şahbaz sözlerini şu sözlerle tamamladı: “Bizler muhalefet partileri olarak ülkemizin bu koşullarda yoksulluğa, ekonomik yıkıma, kurumların yok edilmesine, tüm kararların tek kişi tarafından alınarak hukukun yok sayılmasına razı değiliz. Halkımızın yanındayız, her kesimiyle halkımız için bütçe yapmaya, vergi ve zamlar altında inleyen, işsizlik ve gelirsizlik baskısı altındaki ezilen halkımıza güvenli bir gelecek oluşturmak için hukuk devletini yeniden inşa ederek, adaletli ve demokratik bir şekilde ülkemizi yönetmeye talibiz.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram