“2022, DPÜ İÇİN REKOR YILI”

“2022, DPÜ İÇİN REKOR YILI”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 30.06.2022
4
A+
A-

DPÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü yüksek lisans öğrencisi Serap Gül’ün DPÜ BAP’ın Öncelikli Alan Projesi (ÖNAP) kapsamında da desteklediği çalışması TÜBİTAK’tan burs almaya hak kazandı. Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal: “2022 yılının daha altı ayı bile dolmadı ama bu yıl DPÜ açısından ve özellikle TÜBİTAK’tan alınan destekler konusunda adeta bir rekor yılı oldu” dedi.

DPÜ’den bir proje daha TÜBİTAK desteği kazandı. DPÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Biyokimya Ana Bilim Dalı yüksek lisans öğrencisi Serap Gül’ün Antimikrobiyal Peptid İçeren Nanofiberlerin Elde Edilmesi ve Biyoaktivitelerinin Araştırılması başlıklı yüksek lisans tez önerisi TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen 2210-C Yurt İçi Öncelikli Alanlar Yüksek Lisans Burs Programı 2022 Yılı 1. Dönem başvuru sonucuna göre burs almaya hak kazanan projeler arasında yer aldı.

YARA İYİLEŞTİRİCİ ÖZELLİKLERE SAHİP NANOFİBERLER ÜRETİLECEK

DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Muharrem Akcan’ın yürütücülüğünde devam eden Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü (DPÜ BAP) tarafından Öncelikli Alan Projeleri kapsamında da desteklenen tez çalışması ile antimikrobiyal ve yara iyileştirici özelliklere sahip olabilecek nanofiberler üretilerek, biyomedikal teknolojide yer bulan çeşitli yara bantları ve ilaç taşıma sistemleri gibi çeşitli sağlık alanlarında kullanılabilirliklerinin araştırılması hedefleniyor.

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNDEN TEBRİK

Elde edilen başarı hakkında açıklamada bulunan ve aynı zamanda DPÜ BAP Komisyonu Başkanı olan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez: “Öğrencimiz Serap Gül’ün yüksek lisans tez önerisinin TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık bulunmasından DPÜ BAP olarak büyük bir memnuniyet ve gurur duyuyoruz. Üniversitemizin içinden çıkan ve bilimsel anlamda büyük umut vadeden çalışmalara destek vermek koordinatörlüğümüzün başlıca görevi. Bu kapsamda yaptığımız ÖNAP çağrılarımızın sonucunda desteklediğimiz projeler de zaman içinde farklı desteklerle daha da büyüyor. Son aylarda öğrencilerimizin çalışmaları TÜBİTAK başta olmak üzere pek çok bilimsel kuruluştan destek görmeye devam ediyor. Bu da DPÜ BAP’ın iyi yolda olduğunun bir göstergesi. Öğrencimizi, danışmanı Doç. Dr. Muharrem Akcan’ı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum” dedi.

BAŞARI ZİNCİRİNİN SON HALKASI SERAP GÜL

Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal ise, elde edilen başarı hakkındaki görüşlerini: “2022 yılının daha altı ayı bile dolmadı ama bu yıl DPÜ açısından ve özellikle TÜBİTAK’tan alınan destekler konusunda adeta bir rekor yılı oldu. Bu başarı zincirinin son halkası Öğrencimiz Serap Gül’ün aldığı destek oldu. DPÜ Rektörü olarak öğrencimizi, danışmanı olan Muharrem Hocamızı ve bu projeyi destekleriyle büyüten DPÜ BAP’ı tebrik ediyorum” ifadeleriyle dile getirdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram