137 GÜNDE 139 KADIN KATLEDİLDİ

137 GÜNDE 139 KADIN KATLEDİLDİ
Yayınlama: 20.05.2022
0
A+
A-

Ülkemizde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin her geçen gün arttığını dile getiren Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyeleri, 2022 yılının başından bugüne kadar 137 günde, toplam 139 kadının katledildiğini açıkladılar.

Kadına karşı şiddetin toplumsal anlamda kanıksandığına dikkat çeken komisyon üyeleri: “Kadınlar; sayıdan, siyah beyaz birer fotoğraftan, öldürüldükçe ismi gündem olan hashtaglerden ibaret değildir. Bu toplumun eşit bireyleri olan kadınların şiddetten korunması devletin ana görevlerinden olmasına rağmen siyasi iktidar tarafından İstanbul Sözleşmesinin getirdiği koruma mekanizmalarından bir gecede vazgeçilmiş olması kadınların şiddetin süjesi haline gelmesinin ana sebeplerinden birisidir. Bilinmelidir ki her kadın cinayeti kadınların yaşam hakkına ve kötü muameleye uğramama hakkına yapılmış bir saldırıdır. Devletin, yaşam hakkının korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi kapsamında Anayasa ile 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi- CEDAW ile ve İstanbul Sözleşmesi ile bağlı olduğu yükümlülükler vardır. 6284 Sayılı Yasa, devlete ‘şiddet mağdurlarının korunması, koruyucu ve önleyici tedbirler alınması, mağdurun desteklenmesi ve şiddetle mücadelede etkin mekanizmalar oluşturulması’  görevi yüklemektedir. CEDAW, Türkiye’ye ‘kadınlar ile erkeklerin tüm ekonomik, sosyal, kültürel, medeni, siyasi haklardan eşit yararlanmalarını temin etme’ sorumluluğu yüklemektedir” ifadelerine yer verdiler.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YÜRÜRLÜKTEDİR”

Kadınların şiddete karşı koruma kalkanı olan İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin bir kişi kararı ile çekilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirten komisyon: “Bu konuda Danıştay’da barolarımız tarafından açılan davalar derdesttir. İstanbul Sözleşmesi yürürlüktedir ve uygulanmaya devam edilmelidir. Türkiye, İstanbul Sözleşmesinde yer alan kadınları her türlü şiddete karşı korumak ve kadına karşı şiddeti ve aile içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak, eşitliği yaygınlaştırmakla yükümlüdür. Sözleşme hükümlerini uygulamayan kamu görevlilerinin kanuna aykırı hareket etmekle sorumluluğu bulunduğunu bir kez daha hatırlatırız” açıklamasında bulundular.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.