“1 YILLIK KİRA BEDELİYLE 58 SIFIR ARAÇ ALDIK”

“1 YILLIK KİRA BEDELİYLE 58 SIFIR ARAÇ ALDIK”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 18.06.2022
0
A+
A-

Kütahya İli Yerel Yönetimler Katı Atık Bertaraf Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği bina açılışı gerçekleşti. Açılışta bir açıklama yapan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık: “Çöpler, kiralık araçlarla yaklaşık 1 yıllık kira bedeline karşılık gelecek şekilde 26 araçla 16 milyona toplanıyordu. Biz 31 araca 13 milyon verdik, geriye kalan 3 milyonluk kısmıyla da 27 aracı belediyemize kazandırdık. Yani 1 yıllık kira bedeliyle Kütahya Belediyemize 58 sıfır araç aldık” dedi.

Açılışa, Kütahya il Müftüsü Hüseyin Demirtaş, MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Alıç, MHP Kütahya Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, Türkiye Kamu-Sen Kütahya İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Kütahya Şube Başkanı Mehmet Altınok, MHP KAÇEP Kütahya Komisyon Başkanı Hülya Öztürk, Kütahya Ülkü Ocakları Başkanı İlker Bükni, İlçe Belediye Başkanları ve Belediye Müdürleri katıldı.

9 MİLYONA MAL OLDU

Açılışta bir konuşma yapan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık:  ”Göreve geldiğimizde Kütahya Belediyesi’nin bu birliğe yaklaşık olarak 15 milyona yakın geçmişten kalan borcu vardı. Şu an biz bu borcu ödedik sıfırladık. Kütahya Belediyesi Kütahya genelinde çıkan çöpün yüz altmışına denk gelen kısmını tek başına sağlıyor. Bu taşınmazı 950 bin TL’ye Katı Atık Birliğine sattık, borcumuzdan düştük. Geldiğimizde 1. lotluk bertaraf olan kısım dolmak üzereydi, 2. lot için ihale açtık . 9 milyonluk maliyetin 6 milyonunu biz karşıladık, geri kalan 3 milyonunu diğer belediyeler karşıladı. Ayrıca yine o bölgede 1.4 mw enerji üreten enerji tesisi var, biz bu üretimi 2.8 mw’a çıkardık. İhale süreci devam ediyor” açıklamasında bulundu.

ÇÖP AYIKLAMA TESİSİ 1 AYA HİZMETE GEÇECEK

2019 Mahalli İdareler seçimleri öncesinde belediyelerin kendi çöplerini kendi toplaması yönünde karar alındığını aktaran Başkan Işık: “Çöpler, o gün için kiralık araçlarla yaklaşık 1 yıllık kira bedeline karşılık gelecek şekilde 26 araçla 16 milyona toplanıyordu. Biz 31 araca 13 milyon verdik, geriye kalan 3 milyonluk kısmına da 27 aracı belediyeye hizmet aracı olarak kazandırdık. Yani 1 yıllık kira bedeliyle Kütahya Belediyemize 58 sıfır araç aldık. Diğer taraftan ambalaj atıklarının ayıklama tesisi ile ilgili yap işlet devret yöntemiyle yaklaşık olarak 5 yıllık süre ile bu işi yapacak bir tesisin kurulması işi için ihaleye çıktık. 1 aya kadar bu tesis faaliyete geçecek” diye konuştu.

80 MİLYONUN YÜZDE 50’SİNE ONAY ÇIKTI

Başkan Işık son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla yapılan yazışmalar sonucunda 80 milyona yakın sıfır atık hibe desteğinin yüzde ellisine onay çıktığını kaydetti. Işık: “Katı Atık Birliğinin idari binası olarak sattığımız bu taşınmazın 519 bin 520 liralık bir ihale bedeliyle tüm tamir ve bakımları yapıldı. Her iki taraf için de hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçen tüm paydaşlara; başta Valimiz olmak üzere tüm belediye başkanlarına, İl Özel İdaremize ve bu çevre konusunda hassasiyet gösteren tüm Kütahyalı hemşerilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine son verdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram