Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapan işletmelere ceza kesildi

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere karşı sert önlemler aldı...

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapan işletmelere ceza kesildi
service

19 Ocak tarihinde gerçekleştirilen son toplantıda, piyasa düzenini bozan ve tüketicilere zarar veren bu olumsuz uygulamalara karşı 103,2 milyon lira idari para cezası kararı alındı.

Denetimler Sonucunda Belirlenen Cezalar

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, özellikle tarifeye aykırı ekmek satışı yapan işletmelerin denetimini gerçekleştirdi. Belirlenen fiyat tarifesinin üzerinde ekmek satışı yapan işletmelere toplamda 55 milyon 869 bin 477 lira idari para cezası uygulandı.

Bu karar, tüketicinin mağduriyetini önlemek ve adil rekabeti sağlamak amacıyla alındı.

Otomotiv sektöründe piyasa dengesini bozan, serbest rekabeti engelleyen 8 işletmeye 27 milyon 82 bin 889 lira ceza kesildi.

Ayrıca, fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen 20 hazır beton ve çimento üreticisi işletmeye 15 milyon 239 bin 294 lira, tavukçuluk sektöründe faaliyet gösteren 8 işletmeye de aynı nedenle 4 milyon 969 bin 335 lira idari para cezası verildi.

Toplamda 103,2 Milyon Lira Ceza

Bu kararlarla birlikte, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk gibi uygulamalarda bulunduğu tespit edilen işletmelere toplamda 103 milyon 160 bin 995 lira idari para cezası uygulanmış oldu.

Ticaret Bakanlığı, haksız ticari uygulamalara karşı mücadelesini sürdürerek, tüketicilerin haklarını koruma ve piyasa düzenini sağlama hedefini sürdürecek.

Bu cezaların, işletmeleri daha etik ve adil bir ticaret anlayışına yönlendirmesi ve tüketicilerin güvenini kazanması beklenmektedir.

Ticaret Bakanlığı, ilerleyen süreçte de benzer uygunsuzluklara karşı kararlı bir tutum sergilemeye devam edeceğini açıkladı.

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapan işletmelere ceza kesildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!