Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eylem Tok ve oğlunun tutuklanmasına ilişkin detaylar

Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur’un, İstanbul’da sebep oldukları ölümlü kazanın ardından ABD’ye kaçmalarının ve yakalanmalarının ardındaki süreç gün yüzüne çıktı.

Eylem Tok ve oğlu

Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur’un, İstanbul’da sebep oldukları ölümlü kazanın ardından ABD’ye kaçmalarının ve yakalanmalarının ardındaki süreç gün yüzüne çıktı.

Kazadan Kaçış ve İlk Durak

1 Mart günü İstanbul’da yaşanan ölümlü kazanın sorumlusu olan Timur Cihantimur, annesi Eylem Tok ile birlikte önce Mısır’a, ardından ABD’ye kaçtı. ABD’de sürekli yer değiştiren anne ve oğul, yaklaşık 20 gün önce Boston eyaletinin Jamaica bölgesinde bir ev kiraladılar. Kiralama işlemi sırasında bir sözleşme imzaladıkları belirlendi.

İnterpol ve Güvenlik Ateşeliği’nin Çalışmaları

Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı ve Türkiye’nin ABD Büyükelçiliği’ndeki Güvenlik Ateşeliği, firari anne ve oğlun yerlerini tespit etti. Kira sözleşmesinin detaylarına ulaşan yetkililer, bilgileri ilk etapta İnterpol yetkililerine, ardından Boston Polisine iletti.

ABD’de Yakalanma Süreci

Boston Polisi, 14 Haziran sabahı yerel saatle 09.30’da Eylem Tok ve Timur Cihantimur’un yaşadığı eve baskın düzenledi. Türkiye saati ile 16.30’da gerçekleşen operasyonda, herhangi bir direnç göstermeyen zanlılar gözaltına alındı. Timur Cihantimur paniklerken, annesi Eylem Tok onu sakinleştirdi. Gözaltı sırasında Tok, birkaç telefon görüşmesi yaptı. Evde yapılan aramada bulunan 5000 dolar tutanaklara geçirildi. Şüpheliler, polis merkezine götürüldü ve kısa sürede ABD’li avukatlar polis merkezine ulaştı.

Federal Mahkeme Süreci ve Tutuklama

Anne ve oğlu, Boston Federal Mahkemesi’ne çıkarıldı. Timur Cihantimur, “kasıtsız adam öldürme ve yaralama” suçlarından, annesi Eylem Tok ise “suçluyu korumak” suçundan tutuklandı. 18 Haziran Salı günü yeniden hakim karşısına çıkacak olan şüphelilerin tutukluluk durumları bir kez daha değerlendirilecek.

Aci Ailesinin Tepkisi ve Kaçış Planları İddiası

Eylem Tok ve oğlunun yakalanmasının ardından, kazada hayatını kaybeden kişinin ailesi, bu durumu “çok güzel bir bayram hediyesi” olarak nitelendirdi. Öte yandan, firarilerin Boston’da ev tutmalarının sebeplerinden birinin, Timur Cihantimur’un ABD vatandaşı olmasından kaynaklandığı ve Kanada’ya kaçmayı planladıkları iddia ediliyor. ABD vatandaşları, Kanada’ya rahatça geçiş yapabiliyor, bu da olası bir kaçış planının parçası olarak görülüyor.