“Eskişehirli Masalcılar” her hafta yetişkinleri çocukluklarına götürüyor

Eskişehir'de geçtiğimiz yıl başlayan masal anlatıcılığı serüveni, her hafta yetişkinleri çocukluklarına doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Eskişehirli Masalcılar
service

Eskişehir’de geçtiğimiz yıl başlayan masal anlatıcılığı serüveni, her hafta İl Halk Kütüphanesi’nde yetişkinleri çocukluklarına doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Özden Yücel, Zeynep Sezgin, Şeyma Yenioğlu ve Ferhan Çınar’dan oluşan bu 4 kişilik grup, amatör ruhla yetişkin izleyicilere masal ziyafetleri sunuyor.

Başlangıçta çocuklara masalları sevdirmek amacıyla bir araya gelen bu dört kişi, tanıştıktan sonra yetişkinlerin de masallara ihtiyacı olduğunu fark ederek Eskişehirli Masalcılar Topluluğu’nu kurdular.

Masalların sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de önemli dersler barındırdığına inanan topluluk, “Hakikat ve Hikaye”, “Yılan Prens”, “Lotilko” gibi hem yerli hem de yabancı masalları ritim ve ışıkla destekleyerek sahneye taşıyor.

Hafta sonları düzenledikleri performanslarla İl Halk Kütüphanesi’ni masal diyarına çeviren grup, etkinlik öncesinde sosyal medyada yaptıkları duyurularla 20-25 kişilik bir izleyici kitlesini buluşturuyor.

Bazı etkinliklerde çocuklar ve gençlerin de katılımıyla gerçekleşen performanslar, izleyicilerin katkılarıyla daha da zenginleşiyor. Topluluk, masallara ilgi duyan herkesi ekibe dahil ederek kendilerini geliştirmelerine fırsat tanıyor.

Çocukluk yıllarında unutulan masalların insanların yaşamlarına dokunmasını sağlamayı ve yetişkinlere sanatsal bir tat vermek amacı güden topluluk üyeleri, sahne performanslarının yanı sıra masal yazımı konusunda da kendilerini ilerletmeyi hedefliyor.

“Binlerce yıllık bir sanat”

Kendisini “masal dokumacısı” olarak tanımlayan ekip üyesi Zeynep Sezgin, bu etkinlik yoluyla yetişkinlerin çocukluklarında dinledikleri masallarla tekrar buluştuğunu söyledi.

Masalların binlerce yıllık bir sanat olduğunu vurgulayan Sezgin, çağın yaşantısında masalların mutlaka yetişkinlerin hayatına dokunduğunu dile getirdi.

Sezgin, masal anlatacağı günlerde heyecan duyduğunu, haftanın en iyi gününün masal anlattığı günler olduğunu ifade etti.

Okul öncesi öğretmeni Özden Yücel, etkinliğin çocuklar kadar yetişkinler için de uygun olduğunu belirtti.

Özden, ilk başta diğer ekip üyeleriyle sadece masal anlatmak amacıyla bir araya geldiklerini ancak zamanla güçlü bağlar kurduklarını ifade etti.

Herkes etkinlikten mutlu ayrılsa da katılımın henüz istedikleri düzeye ulaşmadığını kaydeden Özden, “Etkinlik olarak bir yerlerde masal dinlemeye gitmek insanların yaygın alışkanlığı değil ancak yavaş yavaş arttığını ve yaygınlaştığını düşünüyoruz. Umuyoruz ki zamanla artar çünkü herkes masal anlatsın, herkes masal dinlesin istiyoruz.” dedi.

“Her yerde anlatılabilir, ulaşılabilir olmasını hedefliyoruz”

Kamu kurumu çalışanı Şeyma Yenioğlu, masalları canlandırmanın kendilerine yazmak konusunda da ilham verdiğini ve herkesi heyecanlandırdığını belirtti.

Masalın yaygınlaşması için çalıştıklarını dile getiren Yenioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Çok hedefimiz var. İlk hedefimiz insanlara masallarla ulaşmak. Tıpkı diğer sanatsal disiplinler gibi masalın daha çok yayılmasını, her yerde anlatılabilir, ulaşılabilir olmasını hedefliyoruz. Bu anlamda planladığımız masal festivalleri ve projelerimiz var. Şu an Eskişehir’de ilerlese de daha çok yerde icra etmek istiyoruz. Sunumu için hazırlık yaptığımız masal projemiz var. Ekip olarak üzerinde çalıştığımız masal temaları var. Binlerce yıllık geçmişe sahip masal kültürün kaybolmaması için elimizden geleni yapıyoruz.

Kütüphane çalışanı Ferhan Çınar ise masal anlatımlarının izleyiciler tarafından çok beğenildiğini, katılımcıların da masal anlatmaya hevesli olduklarını söyledi.

Masal anlatımının kişisel hayatlarında stresi azalttığını, sahnede tamamen doğal davrandıklarını anlatan Çınar, şöyle konuştu:

Biz hiç prova yapmıyoruz. O gün program için içimizden nasıl bir masal geçiyorsa, neyi anlatmak istiyorsak onu anlatıyoruz. Herkes gündelik hayatında işlerini bitirdiğinde buraya geliyor ve masal anlatıyoruz. Şimdiye kadar bir kez profesyonel anlamda tiyatroda yer aldım. Tiyatroda sahneye çıkmadan önce defalarca bir metni ezberlemek durumundasınız. Ayrıca ezberlediğiniz metni prova etmek durumundasınız ancak masal anlatırken tamamen içselleştirerek performans gösteriyoruz. Burada profesyonellikten ziyade masal sanatını içselleştirmeyi önemsiyoruz.

 

KAYNAK – AA

“Eskişehirli Masalcılar” her hafta yetişkinleri çocukluklarına götürüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!