ENGELLİLERE MÜJDE: “BAKIM VE ONARIMLARI ÜCRETSİZ YAPILACAK”

featured
service

Belediyenin engelli vatandaşlara yönelik çalışmaları hakkında bilgi veren Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı: “Engelli vatandaşlarımızın kullandığı manuel ve akülü tekerlekli sandalyelerin bakım, tamir ve tadilatlarını ücretsiz olarak yapacağız” dedi.

Kütahya Belediyesi, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle, Kütahya’daki tüm engelli dernekleri ve engelli vatandaşlarla düzenlenen yemek ve eğlence programında bir araya geldi. Programa, Kütahya Belediyesi Başkan Vekili Abdullah Damcı, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Murat Kırbaç, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Fatma Uz, Kütahya Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Keziban Çolak, Kütahya’da kurulu olan tüm engelli dernek başkan ve yöneticileri ile engelli vatandaşlar katıldı.

ENGELLİ İSTİHDAMINA BÜTÜNCÜL BİR YAKLAŞIM GETİREN İLK UYGULAMA

Engelli vatandaşlar için yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, “31 Mart Mahalli idareler seçimleri sonucu sizlerden gelen talep ve öneriler doğrultusunda Hezar Dinari Kültür Merkezi ve Belediye Hizmet Binamızda gerekli düzenlemeleri yaparak, erişilebilirlik belgesi almaya hak kazanmış binalar haline getirdik. Sosyal tesislerimizde yaptığımız iyileştirmelerle sizlerin buralara kolay erişebilmeniz için büyük bir hassasiyet gösterdik. 1453 konutlarının bulunduğu bölgeye Yaman Türk Vakfı tarafından inşası tamamlanan Engelsiz Yaşam Merkezimizi çok yakında hizmete açacağız. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz, İş Kur ve Belediyemiz işbirliğinde, Zafer Kalkınma Ajansı’ndan hibe destek alınarak 2 milyon 900 bin liralık bir projeyi başlattık. Söz konusu merkezde engelli vatandaşlarımızın iş olanaklarına ve yeteneklerine uygun bir şekilde mental ve fiziksel rehabilitasyon hizmeti alarak meslek edinmeleri sağlanacak. Bu uygulama, Türkiye’de engelli istihdamına bütüncül bir yaklaşım getiren ilk uygulama olacaktır. Söz konusu proje, şehrimize ve şehrimizde yaşayan engelli bireylerimiz için hayırlı bir hizmet olacak” dedi.

“OTOBÜSLER BELEDİYEYE AİT DEĞİL”

Sosyal belediyecilik projelerinin hız kesmeden devam ettiğini dile getiren Başkan Vekili Damcı, Kütahya’da faaliyet gösteren 287 özel halk otobüsünün tamamının erişebilir hale getirildiğini söyledi. Damcı: “Bu otobüsler belediyemize ait olmamakla birlikte, zamanında şahıslara verilmiş, şoförler belediyenin personeli olmamakla birlikte otobüsün çalışanı ya da sahibi olmuştur. Belediye olarak bizler de bunun ancak denetimini yapıyoruz. Son dönemde yaptığımız yönetmelik değişikliğiyle denetimleri sıklaştırdık. Şehir genelinde toplam 326 adet parkımızın tamamını engelli vatandaşlarımız için erişilebilir hale getirdik. Yeni yapacağımız parklarımızda da aynı özeni gösteriyoruz. Engelli vatandaşlarımızın talepleri halinde tekerlekli sandalye, gözlük, dijital işitme cihazı, beyaz baston, ayakta durma sehpası, ilaç ve bunun gibi ihtiyaç yardımı yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

“VATANDAŞTAN YANA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Kütahya’da bulunan görme engelli derneklerine 100 adet tekerlekli beyaz baston hediye edildiğini ifade eden Başkan Vekili Damcı: “Talep edilen ve tespit ettiğimiz kendi ihtiyacını göremeyecek bakıma muhtaç engelli yaşlı ailelerimizin evlerine soba gazı zehirlenmelerini önlemeye yönelik karbon monoksit dumanını algılayan duman sensörleri yerleştirdik. Engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın durumlarına ve taleplerine bağlı olarak ev temizliği hizmeti vermeye devam ediyoruz. İhtiyaç sahipleri vatandaşlarımızın evlerine günlük kişi başı olacak şekilde bir öğün 4 kap sıcak yemek yardımı yapmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz 3 yıllık dönemde Hilal Kart Projesi ile 37 bin aileden 107 bin vatandaşımıza sosyal destek sağladık. Bereket Kart Uygulaması ile 2022 yılında 3 bin kadın vatandaşımıza sosyal destek sağladık. Kütahya Belediyesi olarak her zaman vatandaşlarımızın yanında, vatandaştan yana olmaya devam edeceğiz” dedi. Başkan Vekili Damcı son olarak “Engelli vatandaşlarımızın kullandığı manuel ve akülü tekerlekli sandalyeleri, Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğümüzde, randevu almak şartı ile bakım, tamir ve tadilatlarını ücretsiz olarak yapacağız” sözleriyle, engelli vatandaşlara yeni hizmeti duyurdu.

ENGELLİLERE MÜJDE: “BAKIM VE ONARIMLARI ÜCRETSİZ YAPILACAK”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!