Emekli memurların zam farkı ne zaman yatacak?

SGK, Emekli Sandığı kapsamında yer alan emekli, malul, dul veya yetim aylığı alanların zam farklarını ne zaman yatacağını açıkladı.

Emekli memurların zam farkı ne zaman yatacak
service

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Emekli Sandığı kapsamında yer alan emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alanların Ocak ayı zam farkları ve harp ile vazife malullerine 2023 yılı ek ödemelerinin ödenme tarihlerini belirledi.

Aylık Farkı Ödemeleri Bugün Başlıyor

5510 sayılı Kanunun 4/1-(c) (Emekli Sandığı) bendi kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alanların 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren oluşan aylık farkları, 26 Ocak 2024 Cuma günü itibarıyla ödemeye başlanacak. Bu kapsamda 2 milyon 481 bin 769 kişiye ödenecek fark tutarı 19,3 milyar lira olarak açıklandı.

Aylık Farkları Nasıl Hesaplanıyor?

Aylıklarını her ay alanlara ocak ayı için 1 aylık tutarında aylık farkı tahakkuk ettirildi. Üçer aylıklar halinde alanlara ise dönemlere göre farklı ödeme hesaplamaları yapıldı. Bu kapsamda 2 milyon 481 bin 769 kişiye ödenecek fark tutarı 19,3 milyar lira olarak açıklandı.

Harp ve Vazife Malullerine 2023 Ek Ödemesi

Emekli Sandığı Kanunu’nun ek 79’uncu maddesi uyarınca, harp veya vazife malullüğü aylığı bağlananlara ve bu kapsamda aylık bağlanan hak sahiplerine, maluliyet derece ve göstergelerine göre ek ödeme yapılacak. Toplam ödeme tutarı 992,9 milyon lira olarak belirlendi.

Ödemeler Nereden Alınacak?

Zam farkları ve ek ödemeler, hak sahiplerinin banka hesaplarına veya PTT merkezlerine gönderilecek. Bu süreç içerisinde en düşük emekli memur maaşı, 2024 Ocak itibarıyla 14 bin 88,11 lira olarak uygulanacak.

Emekli memurlar, beklenen zam farklarını ve ek ödemelerini ilgili banka veya PTT şubelerinden kolayca alabilecekler. Sosyal Güvenlik Kurumu, ödemelerin düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak adına titiz bir çalışma yürütüyor.

Emekli memurların zam farkı ne zaman yatacak?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!