Ekonomiye kazandırılan cep telefonlarının sayısı artıyor

Ticaret Bakanlığının kullanılmış cihazların yenilenerek tekrar satışa sunulmasını sağlayan düzenlemesi sonrasında ekonomiye kazandırılan cihazların sayısında artış yaşanıyor.

Ekonomiye kazandırılan cep telefonlarının sayısı artıyor
service

Ticaret Bakanlığının kullanılmış cihazların yenilenerek tekrar satışa sunulmasını sağlayan düzenlemesi sonrasında ekonomiye kazandırılan cihazların sayısında artış yaşanıyor.

Bakanlık tarafından çıkarılan Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik, cep telefonları, tabletler ve bilgisayarların standartlara uygun hale getirilerek yenileme merkezleri aracılığıyla tekrar tüketicilere sunulmasına olanak tanımaktadır. Bu düzenleme sonrasında sektörde faaliyet gösteren firmalar, lisans alarak yenileme hizmeti sunmaya başlamıştır.

Kullanılmış cihazlar, yenileme merkezleri tarafından Bakanlık kriterleri ya da Türk Standardları Enstitüsü tarafından belirlenen standartlara uygun bir şekilde yenilenmekte ve belirlenen garanti süresiyle tekrar satışa sunulmaktadır.

Mobil İletişim Araçları Ve Bilgi Teknolojileri İş İnsanları Derneği (MOBİSAD) Genel Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, gazetecilere yaptığı değerlendirmede, 22 firmanın Bakanlıktan lisans alarak yenileme merkezi hizmeti vermeye başladığını belirterek, “2022 yılında 232 bin, 2023 yılında ise 342 bin cihaz yenilenip satışa hazır hale getirildi.” dedi.

Turnacı, sektörün dinamiklerinin oturmasıyla birlikte rakamların daha yüksek seviyelere çıkmasının beklendiğini belirterek, yenilenmiş telefonların çok daha uygun fiyatlarla tüketicilere sunulduğuna vurgu yaptı.

Yenilenmiş telefonlara firmalar tarafından gerekli garanti süresinin de verildiğini anımsatan Turnacı, “Cihazlara, özelliklerine göre garanti verilerek satış sonrası hizmetler için uygun ortam oluşturuluyor. Bu şekilde tüketiciler, cihaz aldıktan sonra da herhangi bir olumsuz duruma karşı kendisini güvence altına almış oluyor.” diye konuştu.

“İkinci el piyasası ile yenilenmiş cihaz piyasası karıştırılıyor”

Turnacı, daha uzun ömürlü olmaları nedeniyle vatandaşlara ikinci el yerine yenilenmiş telefonları tercih etmelerini önerdi. Yenilenmiş telefonları satan firmaların Bakanlık tarafından verilen lisansa sahip olması gerektiğini vurgulayan Turnacı, şunları kaydetti:

Vatandaşlar, yenilenmiş telefon almadan önce firmanın gereklilikleri sağlayıp sağlamadığını kontrol etmeli. Ancak bu şekilde mağduriyetlerin önüne büyük ölçüde geçilmiş olunur. Aslında ikinci el piyasası ile yenilenmiş cihaz piyasası biraz karıştırılıyor. İkinci el cihazlar, bir garanti süresine veya belgeye sahip olmamaları nedeniyle birçok mağduriyete sebep olabiliyor. Yenilenmiş cihazların satın alınması sonrasında yaşanan mağduriyetin giderilmesinde, ikinci el cihazlara göre daha hızlı ve etkili sonuç alınıyor. Vatandaşlar, kolaylıkla firmaya başvurabiliyor, gerekli dönüşü alamadıkları takdirde Bakanlığa veya tüketici hakem heyetlerine müracaat etmeleri mümkün.

Sektörün kayıt altına alınması ve kayıt dışılığın önüne geçilebilmesi için yenilenmiş cihaz pazarının daha fazla desteklenmesini isteyen Turnacı, “Cari açığı sektörel anlamda azaltacak önemli bir alan olan yenilenmiş cihaz sektörü, ülkemizde daha fazla tercih edilmeli.” dedi.

Ekonomiye kazandırılan cep telefonlarının sayısı artıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!