DPÜ’DE İLK YARDIM KONFERANSI

featured
service

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Genç Yeşilay Topluluğu tarafından düzenlenen Genel Cerrah Selçuk Eskiçubuk’un konuşmacı olarak katıldığı İlk Yardım konulu konferans Eğitim Fakültesi Mavi Salon’da gerçekleştirildi.

DPÜ Eğitim Fakültesi ve Genç Yeşilay Topluluğu tarafından İlk Yardım konulu konferans düzenlendi. EF Mavi Salon’da düzenlenen ve Genel Cerrah Selçuk Eskiçubuk’un konuşmacı olarak katıldığı İlk Yardım konulu konferansa Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Terzi, çok sayıda öğrenci ile akademik ve idari personeller de katıldı.

“İLK YARDIM EĞİTİMİ ALMADAN İLK YARDIM YAPILAMAZ”

Selçuk Eskiçubuk konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda veya kaza yerinde sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek için olay yerinde tıbbi araç gerek kullanmadan yapılan ilaçsız uygulamalara ilk yardım diyoruz. İlk yardım eğitimi almadan ilk yardım yapılamaz. Yardım edeceğim diye kişiye zarar verirseniz hukuken suçlu olursunuz. İlk yardım belgesini özel eğitim veren kurslardan ücret karşılığında eğitim alabilirsiniz. Eğitim sonunda il sağlık müdürlüğü sınav yapar, başarılı olanlar 3 yıl geçerli bir belge alırlar, başaramayanlar 2. kez sınava girer. Yine başarısız olanlar kursa yeniden ücret öder ve kaydolurlar.”

“ERKEN MÜDAHALE HAYAT KURTARIR”

İlk yardımın kalp krizi, kalp durması, solunum surması, gıda zehirlenmesi, boğaza yabancı cisim kaçması, kanamalar, uzuv kopmaları, zehirlenmeler, yanıklar, elektrik çarpması, yılan, akrep ve arı sokması, köpek ısırığı, suda boğulmalar, sıcak çarpması ve karbonmonoksit zehirlenmesi gibi belli başlı konuları olduğunu kaydeden Eskiçubuk: “İlk yardım gereken bir durumda acilen 112’yi arayın, olay hakkına doğru bilgi ve doğru adres verin. Çünkü erken müdahale hayat kurtarır” diye konuştu. Eskiçubuk yaptığı sunumunun son bölümünde, şok ve koma nedir, böyle durumlarda ve diğer durumlarda neler yapılır başlıklı konulara değindi. Konferans hediye sunumu ve fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

DPÜ’DE İLK YARDIM KONFERANSI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!