Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DPÜ’DE GAME JAM ETKİNLİĞİ BAŞLADI

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünün eş güdümünde ve Kütahya Belediyesi iş birliğinde Kütahya’da ilk kez düzenlenen Game Jam etkinliği başladı.

DPÜ, Kütahya Game Jam etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Bilgisayar Mühendisliği bölümü tarafından Kütahya Belediyesi ile Bilgisayar ve Bilişim Topluluğunun (DPÜ BBT) iş birliğiyle Bedesten’de düzenlenen etkinliğin açılış törenine Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Soydan Serttaş, bölüm akademisyenlerinden olan ve etkinliğin sorumluluğunu yürüten Arş. Gör. Nagihan Yağmur, Bilgisayar ve Bilişim Topluluğu öğrencileri, sponsorlar ve yarışmacılar katıldı.

ARŞ. GÖR. YAĞMUR: “GELECEK YILIN ETKİNLİĞİNİ TASARLAMAYA BAŞLADIK”

Etkinliğin organizatörlüğünü üstlenen Arş. Gör. Nagihan Yağmur, konuşmasında şunları söyledi: “Game jam, iş birliğine dayalı bir hızlandırılmış oyun geliştirme etkinliğidir. İnsanların sınırlı bir zaman içinde bir veya daha fazla oyun geliştirmek için bir araya geldiği toplantılardır. Uluslararası bir etkinlik olup ABD merkezli bir çalıştayda başlatılarak dünyanın çeşitli yerlerden ekipler katılmaktadır. Biz bu sene kendi tarihimizle yaptık seneye küresel düzeyde katılmayı hedeflemekteyiz. Böylelikle 48 saatte dünyada aynı anda aynı temada birçok oyun çıkmaktadır. Game jam sadece bilgisayar oyunu yapmak değildir. Aynı zamanda eğlence amaçlı yarışmacılarımızın oyun karakterlerine büründüğü cosplay yarışması, animasyon yarışması ve logo yarışması da olacak.”

DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTTAŞ’TAN TEŞEKKÜR

Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Soydan Serttaş ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bu etkinliğin düzenlenmesinde katkılarını bizden esirgemeyen Dekanımız Prof. Dr. Cengiz Karagüzel’e Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Göçmez’e, Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal’a, Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Âlim Işık’a ve bugün aramızda olan başkan vekilimiz Abdullah Damcı’ya çok teşekkür ederiz. Bu etkinlik için kendilerinden maddi ve manevi anlamda çok fazla destek gördük. Sponsorlarımıza da teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Onlar da bugünkü etkinliğin gerçekleşmesinde çok önemli roller üstlendiler. Son olarak siz değerli katılımcılara da etkinliğimizin bir parçası olduğunuz için teşekkür ediyor ve hepinize başarılar diliyorum.”

PROF. DR. GÖÇMEZ: “KARŞILIKLI ETKİLEŞİMLER YARATACAK”

Etkinliğe ilişkin düşüncelerini açıklayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, şu ifadeleri kullandı: “48 saat içinde verilecek temaya uygun şekilde hazırlanacak oyunlarla hem karşılıklı bir etkileşim sağlanacak ve aynı zamanda sadece yazılım konusunda değil grafik, müzik ve diğer konularda da katılımcılar bir bilgi alışverişi içinde olacaklar. Bugün bilişim çağındayım ve bilişim teknolojilerini yaygın biçimde kullanıyoruz. Ben bu etkinliğin sonunda ortaya çok güzel oyunların çıkacağına eminim.”

TEMA “KURTULUŞ”

Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, törende yaptığı konuşmada gençlere önem verdiklerini söyleyerek şunları söyledi: “Çağımızın, gençliğin ve son dönemde yatırımcıların ilgi odağı olan oyun sektörü ülkemizde her geçen gün biraz daha değer kazanıyor. Yapılan araştırmalara göre Google Play’de 178 bin oyun arasında 2 bin 600’den fazla Türk yayıncı var. Kütahya Belediyesi olarak üretken olan her sektörün hep yanında durduk, destek olmaya da devam edeceğiz. Özellikle gençlerimizin üretken olmaları, takım olarak çalışmaları noktasında desteklerimiz sürecek. Kuruluşun ve kurtuluşun kenti Kütahya’da düzenlenen bu etkinliğin 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızın 100. yılı olması sebebiyle kurtuluş teması ile yapılmasına katkı veren organize eden herkese teşekkür ediyorum.” Açılış konuşmalarının ardından konuşmacılar, katılımcıların masalarını tek tek ziyaret ederek yarışmalarda başarılar diledi.