Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dolar devri bitiyor mu? Kasalarda durum ne?

Dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar ve belirsizlikler, merkez bankalarının stratejilerini gözden geçirmesine yol açıyor.

Dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar

Dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar ve belirsizlikler, merkez bankalarının stratejilerini gözden geçirmesine yol açıyor. Özellikle doların rezerv para birimi olarak konumu tartışılırken, altına olan ilgi de giderek artıyor. Peki, doların son durumu nedir ve Türkiye’nin altın ve döviz rezervleri ne durumda?

Küresel Rezerv Para Olarak Doların Durumu

Son yıllarda doların küresel rezerv para birimi olarak rolü sorgulanmaya başladı. Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) verilerine göre, gelişmiş ekonomilerin merkez bankaları, doların küresel rezervlerdeki payının önümüzdeki beş yıl içinde düşeceğini öngörüyor. Geçen yıl yüzde 46 olan bu oran, bu yıl yüzde 56’ya yükseldi. Gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları ise yüzde 64 oranında doların payının azalacağını düşünüyor.

Merkez Bankalarının Altın Stratejisi

Dünya Altın Konseyi’nin hazırladığı yıllık anket, zengin ülke merkez bankalarının neredeyse yüzde 60’ının, altının küresel rezervlerdeki payının önümüzdeki yıl artacağını öngördüğünü gösteriyor. Bu oran geçen yıl yüzde 38’di. Gelişmiş ekonomilerin yüzde 13’ü altın varlıklarını artırmayı planlarken, bu oran geçen yıl yüzde 8 civarındaydı.

Altının Popülaritesinin Nedenleri

Küresel ekonomideki belirsizlikler ve krizler, merkez bankalarını altın tutmaya yönlendiriyor. Altın, uzun vadeli değeri, kriz dönemlerindeki performansı ve çeşitlendirici rolü nedeniyle tercih ediliyor. WGC’ye göre, merkez bankaları 2022 ve 2023’te rezervlerine bin tondan fazla altın ekledi. ABD’nin Rusya’nın dolar cinsinden varlıklarına uyguladığı yaptırımlar, Batılı olmayan resmi finans kurumları arasında altına olan talebi artırdı.

Türkiye’nin Altın ve Döviz Rezervleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), rezervlerini artırmaya devam ediyor. TCMB’nin toplam rezervleri, 7 Haziran haftasında bir önceki haftaya göre 2 milyar 504 milyon dolar artarak 146 milyar 152 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Brüt döviz rezervleri 2 milyar 447 milyon dolar artışla 86 milyar 356 milyon dolara yükselirken, altın rezervleri 56 milyon dolar artışla 59 milyar 796 milyon dolara çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Açıklamaları

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası rezervlerindeki artışın tarihi yüksek seviyelere ulaştığını belirtti. Şimşek, brüt rezervlerin 7 Haziran itibarıyla 146,2 milyar dolara, swap hariç net rezervlerin ise 6 milyar dolara yükseldiğini ifade etti. Swap hariç net rezervlerde nisan başından bu yana artış 71,5 milyar dolara ulaştı.