Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Depozito İade Sistemi devreye giriyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Depozito İade Sistemi’nin 1 Ocak 2025’te devreye gireceğini duyurdu.

Çevre, Şehircilik ve İklim

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında, Depozito İade Sistemi’nin 1 Ocak 2025’te devreye girmesi planlanıyor. Bu yeni sistem, atık yönetimi ve geri dönüşümde önemli bir adım olarak görülüyor.

25 Kuruşa Toplanacak

Yeni sistemle birlikte, cam, plastik ve metal ambalajlı içecek şişeleri 25 kuruş karşılığında toplanacak. Su, kola, meyve suyu, bira gibi içeceklerin ambalajları için büfe, bakkal ve marketlerde depozito ücreti alınacak. Bu şekilde, tüketiciler içecek şişelerini geri getirerek depozito ücretini geri alabilecekler.

Biriken Paralar Alışverişlerde Kullanılabilecek

Depozito İade Sistemi kapsamında, Türkiye Emlak Katılım Bankası altyapısı üzerinden e-cüzdan oluşturulacak. Vatandaşlar geri dönüşüm makinelerine attıkları her şişe için 25 kuruş kazanacaklar. Biriken bu paralar, alışverişlerde kullanılabilecek, böylece geri dönüşüm teşvik edilecek.

1 Ocak 2025’te Başlanması Hedefleniyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Çevre Ajansı’nın yönetiminde yürütülen Depozito Yönetim Sistemi (DYS), 1 Ocak 2025 itibarıyla uygulamaya konulacak. İlk etapta, 100 mililitre ile 3 litre arasındaki tek kullanımlık içecek ambalajları için geçerli olacak sistem, zamanla genişletilecek.

Ekonomiye Büyük Katkı

Bakanlık yetkilileri, Türkiye’de yıllık 20 milyar adet cam, plastik ve alüminyum ambalajlı içecek tüketildiğini belirtiyor. Bu ambalajların toplanmasıyla ekonomiye yıllık 500 milyon euro kazanç sağlanması hedefleniyor. Bu hem çevre hem de ekonomi için büyük bir kazanım olacak.

Depozito İade Makineleri Nerede Olacak?

2025 yılı içerisinde, tüm il ve ilçelerde 5 bin noktada geri alım sistemi kurulacak. Depozito iade makineleri öncelikli olarak belediyeler, millet bahçeleri ve üniversitelere yerleştirilecek. Yıl boyunca zincir marketler, alışveriş merkezleri, oteller, restoranlar ve kafeteryalar gibi alanlarda da yaygınlaştırılacak.