DEDE MİRASI MAKİNE İLE DİBEK KAHVESİ ÜRETİYOR

featured
service

Gediz ilçesinde kahve üreticisi ailenin üçüncü kuşak temsilcisi Ömer Börekçi, dedesinin 30 yıl önce kendi imkânlarıyla yaptığı makineyle mesleğini sürdürüyor. 29 yaşındaki Börekçi’nin, Umurbey Mahallesi’ndeki imalathanede diğer aile bireyleriyle ürettiği dibek kahvesi, lezzetiyle adından söz ettiriyor.

Çocukluğundan bu yana içinde olduğu mesleğinde dükkânı 10 yıldır kendisi işleten Börekçi, günlük 100 kilogram ürettiği kahveyi ilçenin yanı sıra İstanbul ve İzmir başta olmak üzere birçok kente gönderiyor. Ömer Börekçi, adını taşıdığı dedesi ile babası Hüseyin Börekçi’den miras kalan kahve imalatçılığını üçüncü kuşak olarak sürdürdüğünü söyledi. Dedesinin makinesiyle üretim yaptığını belirten Börekçi, “1999 yılında vefat eden dedem gençlik yıllarında İzmir’deki tersanelerde çalışmış. Dibek kahvesini ilk kez o dönemlerde tatmış. Gediz’e döndüğünde tersanecilikten gelen ustalığıyla dibek kahvesi üretimi için bu makineyi yapmış. Daha sonra kahve imal etmeye başlamış.” dedi.

TOKMAKLA 45 DAKİKA DÖVÜLÜYOR

Börekçi, dedesinin babasına öğrettiği kahve imalatını kültürel miras olarak kabul ederek geleneksel yöntemlerle sürdürdüğünü aktardı. Kahvesinin çok beğenildiğini anlatan Börekçi: “Brezilya’dan temin edilen kahve çekirdekleri 1,5 saat kavrulduktan sonra dedemin makinesinde tokmakla vurularak yağlanıncaya kadar dövülüyor. Oyularak oluşturulan dibek taşında kahve çekirdekleri 100 kilogramlık krom çelik tokmakla yaklaşık 45 dakika dövülerek yağlandırılıyor. Böylelikle kahvenin tat ve aroması daha çok açığa çıkarılıp ipeksi ve yumuşak bir tat elde ediliyor. Dövülen kahve, eleme makinesinde elendikten sonra günlük taze olarak kahveseverlere sunuluyor” açıklamasında bulundu.

“BU KAHVEYİ İÇMEK İÇİN İLÇE DIŞINDAN GELİYORLAR”

Gediz çarşısında kahvehane işleten Ersan Yıldız ise yaklaşık 30 yıldan beri aynı kahveyi pişirerek müşterilerine sunduğunu anlattı. Yıldız, ilçe dışından özellikle bu kahveyi içmek için dükkânına birçok kişinin geldiğini belirtti. Esnaf Mehmet Ali Karaoğlan da dibek kahvesinin aromasının uzun yıllardan beri hiç değişmediğini, dükkânına gelen misafirlerine bunu mutlaka tattırdığını ifade etti. AA

DEDE MİRASI MAKİNE İLE DİBEK KAHVESİ ÜRETİYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Ekspres - Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!