DASK’ın yatırım yelpazesi genişletildi

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), DASK Çalışma Esasları Yönetmeliği'nde değişiklikler yaptı.

DASK'ın yatırım yelpazesi genişletildi
service

SEDDK’nin yeni kararları doğrultusunda, DASK yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapıldı. Buna göre, borsalarda işlem gören menkul kıymetlerin alım satımı artık yetkili kurumlar veya borsa aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) Çalışma Esasları Yönetmeliği’nde değişiklikler yaptı.

Yeni yönetmeliğe göre, SEDDK’nin değişiklik yaptığı 25. madde, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bu değişikliklere göre, borsalarda işlem gören menkul kıymetlerin alım satımı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar nezdinde açılan hesaplar üzerinden veya borsa aracılığıyla gerçekleştirilecek. Bu karar, özellikle ilk ihraçları kapsamaktadır.

Ayrıca, borsada işlem görecek menkul kıymetlerin ilk ihraçlarında para ve sermaye piyasası araçları da alınabilecek.

Kurum fonlarına ilişkin olarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca veya Hazine ve Maliye Bakanlığı Varlık Kiralama Şirketleri tarafından ihraç edilen finansal varlıklar hariç olmak üzere, tek bir ihraççının sermaye piyasası araçlarına yatırılabilecek tutar, kurum fonlarının yüzde 15’ini geçemeyecektir. Bu değişiklik öncesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı hariç tutulmamıştı.

Son olarak, vadeli veya vadesiz mevduat ile özel cari ve katılma hesapları, 19 Ekim 2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanunu uyarınca faaliyet gösteren bankalarda değerlendirilecektir. Bu değişiklik öncesinde, vadeli veya vadesiz mevduatlar sadece kamu bankalarında değerlendirilebiliyordu.

DASK’ın yatırım yelpazesi genişletildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!