Covid-19’un uykusuzluk üzerindeki etkileri

Covid-19 salgını, sadece sağlık üzerinde değil, yapılan yeni araştırmalarla ortaya çıkan farklı etkileriyle de dikkat çekiyor.

Covid-19'un uykusuzluk üzerindeki etkileri
service

Yapılan Araştırmanın Sonuçları

Günümüzde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, sadece sağlık üzerinde değil, yapılan yeni araştırmalarla ortaya çıkan farklı etkileriyle de dikkat çekiyor.

Araştırmanın Detayları

Araştırmacılar, hastaneye kaldırılacak kadar ciddi olmayan 1000’den fazla hafif enfeksiyonlu Covid-19 hastasını inceledi. Elde edilen veriler, bu hastaların üçte ikisinin uykusuzluk sorunu yaşadığını gösterdi.

Ayrıca, uykusuzluk yaşayan hastaların yüzde 50’sinin geceleri daha sık uyandığı belirlendi.

Uykusuzluğun Niteliği ve Süresi

Araştırmaya katılan bireyler arasında her üç kişiden biri, kaliteli bir uyku almanın zor olduğunu, daha kısa süre uyuduklarını ve uykuya dalmakta zorlandıklarını ifade etti.

Bu durum, Covid-19 geçiren bireylerin uykularını daha kötü algıladıklarını gösteriyor.

Ilık bir duş almak, yatmadan en az bir saat önce telefon kullanımını sonlandırmak, düzenli egzersiz yapmak ve akşam 4’ten sonra kafein tüketiminden kaçınmak gibi alışkanlıkların uykusuzluğu azaltabileceğini söyledi.

Ancak, sorun devam ederse uyku yardımcılarına başvurmanın veya bir uyku terapistine görünmenin uygun olabileceğini belirtti.

Covid-19’un uykusuzluk üzerindeki etkileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!