Ceviz üretiminden ekonomiye 700 milyon lira katkı

Bitlis'ten ülkenin dört bir yanına pazarlanan ceviz üretiminden ekonomiye 700 milyon lira katkı sağlanması bekleniyor.

Ceviz üretiminden ekonomiye 700 milyon lira katkı
service

Bitlis’in önemli gelir kaynaklarından biri olan ceviz üretiminin, ülke genelinde pazarlanarak ekonomiye 700 milyon lira katkı sağlaması bekleniyor.

Adilcevaz ilçesinde “Kazankaya” ve “Adilcevaz13” adlarıyla tescillenen ince kabuklu, büyük taneli cevizler, farklı tat ve aromalarıyla tüketicilerden büyük ilgi görüyor.

Adilcevaz ilçesinin yanı sıra Ahlat ve Hizan ilçelerinde üreticiler tarafından sırıklar veya makineler aracılığıyla hasat edilen cevizler, kabuklarından ayrılarak kurumaya bırakıldıktan sonra işlemlerden geçirilerek pazara sunuluyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Çolak, cevizin Bitlis’in stratejik ürünlerinden biri olduğunu belirtti. Adilcevaz cevizinin ülke genelinde tanındığını ifade eden Çolak, “2022’de 47 bin 600 dekardan 6 bin 490 ton ceviz elde edilmişti. Bu yıl 48 bin dekardan 7 bin tonun üzerinde ceviz elde etmeyi umuyoruz. Bu yıl cevizin ilimize katma değerinin 700 milyon lira olmasını hedefliyoruz.” dedi.

Ceviz üretiminden ekonomiye 700 milyon lira katkı

Çolak, tescilli “Adilcevaz13” ve “Kazankaya” ceviz çeşitlerinde bu yıl 14 bin dekarda 25 bin sertifikalı fidan yetiştirildiğini belirterek, Tarım ve Orman Bakanlığı destekleri ve il müdürlüğünün çabalarıyla sertifikalı fidan sayısını 50 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bitlis’te üretilen cevizin tanesi ağırlığının 18-22 gram olduğunu dile getiren Çolak, “İç dolgunluğu ise yüzde 60 civarında. Kabuğu elle kırılabilir ve tüketimi rahattır. İlimizden gönderilen cevizler, Türkiye genelinde değerli bir katkı sağlamaktadır.” diye konuştu.

Ceviz üreticisi Vefa Gülmezer, Adilcevaz cevizinin ince kabuklu ve güzel aromalı olduğunu belirterek, pazar sorunu yaşamadıklarını ifade etti.

Hasadın ekim ayında başladığını belirten Gülmezer, “Hasadı sırık veya makinelerle yapanlar var. Artık makinelerin kullanımıyla insanlar daha rahat etti.” dedi.

Ceviz ve sertifikalı fidan üreticisi Mehmet Akkoyun da makinelerin yaygınlaşmasıyla hasadın daha güvenli hale geldiğini vurgulayarak, Adilcevaz cevizinin yağ oranı, tadı ve aromasıyla öne çıktığını söyledi. Akkoyun, “Adilcevaz’dan ceviz temin etmek isteyenler için buradayız. Tescilli Adilcevaz13 ve Kazankaya çeşitlerimizden sertifikalı fidanlar da üretiyoruz. 1800 rakımda yetiştirdiğimiz cevizin tanesi yaklaşık 20 gramdır. Türkiye’nin her yerine ceviz gönderiyoruz.” diye konuştu.

 

Ceviz üretiminden ekonomiye 700 milyon lira katkı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!