BM: Gazze’de 270 bin ton katı atık birikti

BM'nin son açıklamasına göre, Gazze'de yaşanan İsrail saldırıları sonucunda 270 bin ton katı atık biriktiği belirtiliyor.

Gazze'de 270 bin ton katı atık birikti
service

BM’nin son açıklamasına göre, Gazze’de yaşanan İsrail saldırıları sonucunda 270 bin ton katı atık biriktiği belirtiliyor. Bu durumun ciddi sağlık ve çevre sorunlarına yol açtığı vurgulanıyor.

Atık Yönetiminde Ciddi Zararlar

BM Sözcüsü Stephane Dujarric’in günlük basın toplantısında yaptığı açıklamaya göre, Gazze’deki atık yönetimi tesislerinin ve tıbbi atık merkezlerinin yok edilmesi sonucunda atık toplama ve düzenleme sistemi büyük zarar gördü. Bu durumun çevre ve sağlık açısından büyük bir felakete neden olduğu ifade ediliyor.

İnsani Yardım Çalışanları İçin Artan Riskler

Dujarric, Gazze’deki insani yardım çalışanlarının karşılaştığı zorluklara da dikkat çekiyor. Çatışmaların, yolların yok edilmesinin ve patlamamış bombaların bulunmasının yardım çalışmalarını olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Ayrıca, yakıt kıtlığı, geçiş noktalarındaki güvenlik sorunları ve İsrail’den yeterli sayıda onay alabilen şoför bulunmamasının da yardım faaliyetlerini zorlaştırdığına değiniyor.

Yardım Taşıyan Araçlarda Artan Zararlar

Son olarak, Dujarric, Gazze’deki BM yardım araçlarının büyük çoğunluğunun zarar gördüğünü ya da tamamen imha edildiğini bildiriyor. BM’nin yeni araç alımları gerçekleştirdiği belirtiliyor.

KAYNAK:AA

BM: Gazze’de 270 bin ton katı atık birikti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!