BİR YILDA 20 BİN TON ATIK AYRIŞTIRILACAK

featured
service

İkinci Tip Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisi açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık: “Yılda yaklaşık 20 bin ton ambalaj atığı ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılacak” dedi.

Törene; Belediye Başkan Yardımcıları Ömer Köse, Ertuğrul Cevahir, MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Alıç, MHP Kütahya Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, KUTSO Başkan Yardımcısı Hasan Öncel, Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Mandal, Belediye birim müdürleri ve iş insanları katıldı.

SABIR: “ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ LAYIĞIYLA YERİNE GETİRECEĞİZ”

İkinci Tip Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisi açılış programında ilk sözü Özgür Geri Dönüşüm firma yetkilisi Yaşar Sabır aldı. Sabır, dünya genelinde geri dönüşümün önemine değindiği konuşmasında Kütahya’ya bu tesisi kazandırma adına emeği geçen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’a teşekkür etti. Sabır, dünyayı tehdit eden ve gün geçtikçe büyüyen küresel çevre problemleri ile başa çıkmak adına Kütahya için üzerlerine düşen görevi layığıyla yerine getireceklerinin sözünü verdi.

“HEDEFİMİZ SIFIR ATIK”

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık: “Çok önemli bir tesisi şehrimize kazandırıyoruz. Bu kutsal topraklarda canlarını feda ederek bize emanet edilen bu alanların korunarak gelecek nesillere aktarılması, hepimizin boynunun borcu. Biz de bu toprakları, yaşadığımız çevreyi gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak zorundayız. Bu amaçla İkinci Tip Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisinde, ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması, taşınması ve geri dönüşüme kazandırılması işi 5 yıl süreyle kira karşılığı yap işlet devret modeliyle ihale edildi. Bu ihalede Kütahya’mızda bu işi yıllarca yaparak ekmek kazanan değerli firmalarımız bir araya gelerek işi almaları, bizi memnun etti. Kütahyalı girişimcilerimiz kendine yakışanı yaparak ihaleyi aldılar. Şehrimize yakışan bir tesis kazandık. Sözleşme gereği okullar, marketler, kamu kurum ve kuruluşları, sağlık kurumları, askeriye ve benzeri yerlerde oluşan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması, ayrıştırılması için ikinci tip ambalaj atığı toplama ayırma tesisi ve toplanan atıkların ikinci tip ambalaj atığı toplama ayırma tesisinde ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılması sağlanmaktadır. Dünya bu işle uğraşıyor. Bizde bundan geri kalmamalıydık. Tesisimiz 3 bin metrekare alana kuruldu. Yılda yaklaşık 20 bin ton ambalaj atığı ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılacak. Şehrimizin muhtelif yerlerine ambalaj atığı kumbara ve konteynerleri ile ikili toplama sistemi uygulanacak. Hedefimiz sıfır atıktır. Daha sağlıklı bir çevre için öncelikle çevremizi kirletmemiz gerekiyor” diye konuştu.

BİR YILDA 20 BİN TON ATIK AYRIŞTIRILACAK

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!